Всички сме запознати с ползите от пчелните продукти. Но малко хора знаят, че пчелите могат да бъдат полезни дори след смъртта си. И така, пчелният подмор е едно от най-ефективните народни лекарства, чиито лечебни свойства са признати дори от официалната наука.
Какво е пчелен подмор?
Продължителността на живота на пчелите е малка - през топлия сезон те живеят максимум един месец и половина, през зимния период не повече от 9 месеца. В кошерите периодично се натрупват мъртви пчели, които се назовават с общото понятие „пчелен подмор”. Те се събират през пролетта по време на сезонната профилактика на кошерите. Средно от един кошер след зимуване можете да се събере около половин килограм подмор.
Защо е полезен пчелният подмор?
Богатият химичен състав осигурява уникалните свойства на препаратите на основата на мъртви пчели. На практика този продукт няма аналог, тъй като пчелното тяло съдържа съставните елементи на пчелните продукти: аминокиселини; минерали (желязо, калий, калций, магнезий и други); витамини (A, B, C, D, E, H, K); ензими; хормоноподобни вещества; хранителни влакна; хитин; меланин; хепарин; хепариноиди; апитоксин; мазнини; органични киселини.
Пчелната отрова (апитоксил) съдържа вещества, които са естествена мощна упойка, имат ефект за заздравяване на рани, потискащ ефект върху туморните клетки, инхибират растежа им и облекчават възпалението. Тя не се усвоява под въздействието на стомашния сок, а се абсорбира директно в кръвта. Запазва свойствата си под въздействието на замръзване и висока (до 115 градуса) температура.
Пчелната мазнина съдържа полиненаситени мастни киселини. Тя лесно се абсорбира от тялото. Има следните много полезни свойства и според своите характеристики и състав тя е по-ценна от рибеното масло.
Хитиновата обвивка е ценен източник на хитоза, хепарин и хепариноиди. Тя е безопасна за хората и има най-много полезни свойства.
Каква е ползата от пчелния подмор?
Мъртвата пчела има положителен ефект върху почти всички системи в човешкото тяло. Действието на подмора се проявява в:
- понижаване на кръвното налягане;
- подобряване на кръвообращението;
- повишаване на имунитета, активиране на защитните функции на тялото;
- поддържане на киселинно-алкалния баланс в организма;
- унищожаване на ракови клетки, спиране растежа на туморите, предотвратяване образуването на метастази;
- прочистване на организма от токсини;
- нормализиране на чревната микрофлора;
- укрепване на костната система;
- понижаване нивото на лошия холестерол;
- забавяне на стареене;
- подобрява не мозъчния кръвоток, като по този начин предотвратява появата на свързана с възрастта деменция;
- има антиконвулсивни свойства;
- действа диуретично и жлъчегонно;
- намаляване на болките и спазмите;
- активиране на регенерацията на тъканите;
- укрепване и активен растеж на косата;
- нормализиране дейността на щитовидната и надбъбречните жлези;
- насърчаване на нормализирането на метаболитните процеси, загуба на тегло;
- разделяне на мастните клетки;
- повишаване на работоспособността, насърчаване на интелектуалната и физическата активност.
Кога и как се приема пчелен подмор?
Пчелният подмор се приема за различни заболявания - невъзможно да се изброят всички. Най-често се препоръчва за хора, страдащи от мигрена, болки в ставите, бъбречни патологии. Доказано е, че продуктът е полезен при онкологични заболявания и захарен диабет. Понякога се използва като имуностимулиращо средство от хора, които често имат настинки и грип. Използва се в козметиката за кова и коса, препоръчва се и за хора със затлъстяване.
В алтернативната медицина подморът се използва под формата на отвара, тинктура, прах, екстракт и дори пържен. Най-често срещаният вариант е алкохолна тинктура. Схемата на приемането и се избира индивидуално след консултация с лекар. Средната схема изглежда така:
- профилактика - изчисляваме дневната доза на капки по броя на годините и я разделяме на две порции, приема се сутрин и вечер, половин час преди закуска и преди вечеря, като всеки път се разрежда необходимия брой капки в 100 мл вода;
- лечение с пчелен подмор - струва си да започнете с дозировката, дадена по-горе, като постепенно увеличавате дневната норма 2 пъти;
- онкология - три пъти на ден трябва да приемате лъжица тинктура, разредена във вода;
- затлъстяване - разредете 15 капки в малко количество вода и приемайте 3 пъти на ден 30 минути преди хранене, не трябва да се приема, докато гладувате;
- при лямблиоза се вземат 25 капки три пъти на ден след хранене в продължение на един месец.
- при миома на матката 1 супена лъжица от тинктурата се разрежда с малко количество вода и се приема два пъти на ден. Тинктурата трябва да се пие всеки ден до пълно възстановяване.
Продължителността на курса на приемане на пчелен подмор е месец. Повтаря се след двумесечна почивка. Допустими са 2 месечни курса в рамките на една година като профилактика. За лечение могат да се правят до 4 едномесечни курса годишно с почивки от 2 месеца между тях.
За външна употреба се препоръчва добавяне на пчелен подмор стрит на прах към мед или восък или компреси с отвара и разтривки с тинктура.
Моля, имайте предвид, че тази техника не е подходяща за всички, така че не се опитвайте сами да се лекувате!
Рецепти с пчелен подмор
Отвара от пчелен подмор при аденом на простатата, намален имунитет, сексуални дисфункции, за общо укрепване на тялото. Препоръчителен е прием в комбинация с курс на ужилване от пчели. Залейте 2 супени лъжици подмор с 500 мл преварена вода, оставете да заври и варете на тих огън в продължение на 90 минути. Охладете, прецедете, съхранявайте в хладилник за не повече от 2 седмици. Можете да добавите 1-2 супени лъжици мед и 1 чаена лъжичка прополисова тинктура, за да подобрите вкуса. Вземете по 1 супена лъжица, 1-2 пъти на ден на гладно в продължение на 1, 5 месеца. Общо 2-3 курса през годината, с почивки от 1 месец
Алкохолна тинктура. Пчелен подмор се залива с водка (ракия, медицински спирт) на 2 см над нивото на пчелите. Оставя се да кисне 2-3 седмици на тъмно място с ежедневно разклащане и се прецежда Приемайте по горните описания. Препоръчва се при сърдечно-съдови заболявания, разширени вени, ендокринни, неврологични нарушения, метаболитни нарушения, атеросклероза, затлъстяване, сексуални дисфункции, различни форми на астения. В случай на патология на опорно-двигателния апарат, локално (компреси, разтривки).
Пчелен подмор - странични ефекти и противопоказания
Основната вреда от подмора е, че продуктът е силен алерген. Ако сте алергични към мед, прополис или други пчелни продукти, не употребявайте пчелен подмор. Възможните нежелани реакции включват също повишаване на базалната температура и възможно безсъние.
Подморът е противопоказан:
- по време на бременност и кърмене;
- за деца под три години;
- при патологии на стомашно-чревния тракт;
- при хронични заболявания по време на обостряне;
- при повишена телесна температура (над 38 °C);
- бъбречна, сърдечна и дихателна недостатъчност.
Пчелният подмор е полезен продукт, който дори лекарите препоръчват. Но трябва да го приемате внимателно, тъй като може да причини алергии и освен това има редица противопоказания. Самолечението може да бъде опасно!