Какво е левкоплакия
Левкоплакията представлява наличие на бели плаки, които са ясно ограничени и много трудно отделящи се и засягат устната кухина, ларинкс и полови органи. Това е заболяване, което се отнася към преканцерозите. Петната са причинени от разрастване /хиперплазия/ и вроговяване на епитела на лигавиците. Най-често засяга бузите и лигавицата на езика. Потърпевши са предимно мъже, а според статистиката 1 на всеки 100 човека е засегнат от левкоплакия.
Причините за възникването на левкоплакията в повечето случаи са неизвестни. Специалистите предполагат, че тютюнопушене и алкохолизъм, хроничните дразнения и кандидозата, липсата на витамин А и В, вирусните инфекции и хормонален дисбаланс са фактори, които повишават риска от развитие на левкоплакия. Дългата употреба на лули, цигари, пури, дъвченето на тютюн причинява вроговяването на епитела на лигавицата.
Тютюнът и алкохолът съдържащ редица химически дразнители, които могат да доведат до образуването на белите плаки. Механични дразнения в устната кухина могат да се получат от счупени зъби и неправилно поставени протези, както и хапене на бузите.
Симптоми при левкоплакия
Полетата с плака са много разнообразни. Те могат да бъдат малки и добре разграничени бели петна, които наподобяват капка от восъчна свещ.
Разположението им в устата засяга лигавицата на бузите, устните, езика, подеизичната област и венците. Плаките се разполагат двустранно и симетрично. Това са симптомите на простата левкоплакия. Освен нея съществуват и брадавицовидна и ерозивна левкоплакия, които протичат с по-ясно изразени възпалителни реакции, заради наличието на отворени цепки, язви и ерозии.
Основен белег на злокачественост са грубите уплътнения, които са заобиколени от зачервена изтъняла периферия. Левкоплакията на небцето също има своите характерни особености. Първоначално се наблюдава потъмняване на епитела, оцветяване в бяло-сивкав нюанс и задебеляване. Открояват се червеникави петънца, които изразяват зачервените слюнчени жлези.
Левкоплакията в езика започва с появата на прозрачни и блестящи петна. След време те се сливат и сформират плътни бяло-сивкави участъци. Повърхността на езика е неравна и насечена от множество цепки. Тези изменения клонят към развитие на ракови образувания.
Не всеки човек с левкоплакия развива рак. Злокачествените трансформации варират от между 0, 6 и 20%. Симптоми за злокачественост са неравна повърхност, разязвяване, оформени възелчета, наличие на твърди консистенции.
Левкоплакията на половите органи може да се установи чрез преглед от специалист, тъй като не причинява характерни симптоми. Левкоплакията на вулвата е белезникаво сребристо петно, което е резултат от намаляването на секрецията на яйчниковия хормон. Най-застрашени от този вид левкоплакия са жените в менопауза. Най-характерният симптом е чувство за сърбеж, а разчесването на областта може да доведе до вторична инфекция.
Диагностициране на левкоплакия
Най-точно диагнозата се поставя чрез хистологично изследване. За целта се взема биопсия, която представлява изрязване на малка част от засегнатия участък и изследване на взетия материал под микроскоп. Вземат се предвид и редица фактори, които са характерни за злокачественост на образуванието. Това са форма и размери на ядрото и клетките, промяна в оцветяването чрез различни лабораторни оцветители, особености в подреждането на клетките и тяхното подреждане.
Лечение на левкоплакия
След поставянето на диагноза левкоплакия, задължително трябва да се предприемат мерки за лечение. Тъй като левкоплакията представлява преканцерогенен процес, навременно лечение може да предотврати рак в по-късна възраст. За да се отстрани левкоплакията много често се прибягва до оперативно лечение, криоблация или лазертерапия. Възстановяването след оперативната намеса е бързо, но след това се препоръчват редовните прегледи при специалист, поради опасност от рецидивиране.
Консервативната терапия на болестта представлява лечение без оперативна намеса. Изразява се в назначаването на ретионоди, които представляват производни на витамин А. Резултатите от това лечение са силно противоречиви, не е изключено да се наблюдават и странични ефекти.
Препоръчва се да се ограничи тютюнопушенето и употребата на алкохол, поддържането на добра устна хигиена, навременно лечение на гъбичните инфекции. Когато е налице и имунен дефицит се наблюдава т.нар. космата левкоплакия – има неравна повърхност и е болезнена. Провежда се лечение с антиретровирусни препарати.
Хранене при левкоплакия
Препоръчва се увеличаването на консумацията на продукти, богати на бета каротин. Това са всички жълти плодове и зеленчуци, но като цяло увеличаването на консумацията на всякакви плодове и зеленчуци се отразява положително върху организма. Да се увеличат зърнените продукти, прясно изцедените сокове. Редовният прием на зелен чай влияе благоприятно в случаите на орална левкоплакия. При необходимост лекарят може да предпише прием на витамини.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!