Да тренираш сутрин е нещо, което трябва да се прави от всеки. Ако не е за стягане или отслабване, то поне за тонуса, което тази тренировка ще ви донесе за през целия ден. Правенето на упражнения след ставане от сън се препоръчва и от лекари специалисти, тъй като след ставане от сън нашето тяло продължава да спи. А ни трябва будно, живо и енергично.
Най-лесните и бързи упражнения, които можете да включите в сутрешната си гимнастика са:
Петте тибетски упражнения. Те са много лесни и отнемат 10-15 мин.
Първо упражнение: Стоим изправени, с изпънати в хоризонтално положение ръце в страни, на едно ниво на рамената. Започваме да се въртим задължително по посока на часовниковата стрелка, около своята ос. Целта е да ви се завие свят. За повечето възрастни хора е достатъчно и едно завъртане. Препоръчително е да се въртите толкова пъти, колкото можете. Ако след това почувствате, че трябва да седнете - последвайте тази потребност на тялото си. За да избегнете по- сериозно главозамайване се препоръчва преди да започнете въртенето да фиксирате погледа си в някоя неподвижна точка. Освен психологическото си въздействие, това упражнение възвръща и подобрява функцията на вестибуларния ви апарат, който е доста объркан след сън.
Второ упражнение: При него изходно положение е лежане по гръб. Изпъват се ръцете на пода до тялото, като ръцете са изпънати, а пръстите са събрани един до друг. Главата се повдига, като се опира брадичката към гърдите. След това се повдигат краката вертикално нагоре, като се стремим да не вдигаме и таза си от пода. Ако е възможно, повдигнете краката не само вертикално нагоре, но и по-близо до себе си, докато не започне да се отделя таза от пода. Главното е да не сгъвате колената. След това бавно отпуснете краката и главата обратно на пода.
Трето упражнение: Изходното положение е стоене на колена. Те трябва да се разположат на разстояние едно от друго колкото е ширината на таза, така че бедрата да бъдат строго вертикални. Ръцете се отпускат надолу. Главата се накланя напред, приближавайки брадичката към гърдите. След това отмятаме главата назад, като същевременно изпъваме назад и гръбначния стълб колкото можем, като поставяме и ръцете на таза едновременно с това. След като го направим се връщаме в изходно положение.
Четвърто упражнение: За неговото изпълнение изходната позиция е на пода, сядайки с изпънати напред крака. Гърба се изправя, а дланите са събрани до тялото, с пръсти, насочени напред. Главата също се отпуска напред, като брадичката опира гърдите. След това отпускаме главата колкото е възможно назад и повдигаме тялото до хоризонтално положение. В крайната фаза бедрата и тялото трябва да се намират в една хоризонтална равнина, като колената и ръцете се разполагат хоризонтално като крака на маса. Достигайки това положение, за няколко секунди е нужно силно да напрягате мишците си. След това се връщаме в изходно положение.
Пето упражнение: Изходното положение за него е лежане по корем. Тялото трябва да се опира само на дланите и на пръстите на краката. Колената и таза да не допират пода. Пръстите на ръцете да са ориентирани строго напред и са събрани. Разстоянието между ръцете трябва да е приблизително колкото е ширината на рамената. Разстоянието между стъпалата- също. Започва се като отпуснем главата колкото е възможно назад. След това се преминава в положение, при което тялото напомня на остър ъгъл с върха(таза) насочен нагоре. Едновременно с това главата се прибира към гърдите, като се стараем краката да остават опънати, а опънатите ръце и тялото да са в една плоскост. След това се връщаме в изходно положение.
И при петте упражнения ключов момент се явява дишането. При започване на всяко едно вдишайте дълбоко, а в края издишайте максимално. Тяхното повторение увеличавайте с времето, докато не намерите перфектната среда. В началото може да се правят по 1-2 повторения. Идеалната среда е по 21 повторения.