Гастропарезата представлява състояние, при което стомашните мускули не функционират правилно. При нормални обстоятелства силните мускулни контракции избутват храната през различните отдели на храносмилателната система.
При наличието на гастропареза обаче, мускулите се свиват слабо или въобще не контрахират. Това пречи на нормалното изпразване на стомаха, което нарушава храносмилането и може да доведе до много сериозни усложнения.
Все още не е ясна точната причина за гастропарезата. Счита се, че тя може да се появи в резултат от увреждане на нерва, който контролираха стомаха /познат като блуждаещ нерв/. Този нерв може да се увреди при диабет или хирургическа намеса в областта на стомаха и тънките черва.
Фактори, които пречат на нормалното изпразване на стомаха включват някои лекарства като антидепресантите и болкоуспокояващите, определени антиракови препарати, булимия, склеродерма, анорексия, хипотиреоидизъм, болест на Паркинсон. Обикновено гастропарезата засяга диабетици, но има редица случаи, в които са поразени и на пръв поглед здрави хора.
Гастропарезата може да засегне и деца. Може да се дължи отново на захарен диабет и нарушения след провеждане на оперативни намеси, но може да е провокирана от вродени аномалии на стомашно-чревния тракт, системен лупус и др.
Симптоми при гастропареза
Симптомите при гастропарезата включват гадене и повръщане, чувство за ситост след прием на едва няколко хапки храна, подуване на стомаха и киселини, гастроезофагеален рефлукс, понижаване на телесното тегло, промени в нивата на кръвната захар. Отслабването, особено при напредналите фази на гастропареза е повече от осезаемо. Понякога болните не могат да ходят на работа, поради липсата на витамини и сили в организма.
Диагностициране на гастропареза
Преди да се постави диагнозата гастропареза, при всеки пациент трябва да бъде изключена възможността за стомашна обструкция. За тази цел се прави фиброгастроскопия или контрастно изследване на стомаха.
Задържането на храната след 12-ти час почти със сигурност означава наличие на гастопареза. Дихателният тест за изследване на моториката е друг, много често използван метод. Той се състои в прием на храна, която съдържа стабилен изотоп и изследване на дихателните проби.
Лечение на гастропареза
За съжаление гастропарезата е нелечима болест. Промените в храненето могат да спомогнат за облекчаване на симптомите, но това не винаги е напълно достатъчно. Лекарствата за гастропареза помагат до определена степен, но същевременно могат да причинят сериозни странични ефекти.
Лечението на състоянието трябва да бъде съобразено с откриване на лежащото в основата й заболяване. Промените в храненето трябва да бъдат консултирани с диетолог, който разработва специална диета. Препоръчва се честото хранене на малки порции. В менюто трябва да присъстват храни с ниско съдържание на фибри, нискомаслени храни.
Болният трябва да консумира повече супи и пюрета, а по време на всяко едно хранене да приема достатъчно количество вода. След всяко хранене трябва да се излиза на разходка. Възможно е лекарят да назначи лекарства, които да контролират гаденето и повръщане, както и такива за стимулиране на стомашните мускули.
При много тежки форми на гастропареза може да се направи едноскопско или оперативно поставяне на гастроскома с цел да се осигури стомашна декомпресия или хранене със сонда.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!