В 90% от случаите симптоми като слабост, умора, студени ръце и крака, косопад, се обясняват с ниския хемоглобин. Желязото, влизащо в състава на хемоглобина, помага за преноса на кислорода от белите дробове до тъканите в тялото. Недостигът му води до тези проблеми.
Когато се говори за нисък хемоглобин, обикновено се има предвид анемия. Тази болест в никакъв случай не бива да бъде подценявана и трябва да се лекува от момента на поставянето на диагнозата. Тази диагноза обаче се поставя трудно, тъй като симптомите не са специфични. Проблемите с липсата на желязо обаче започват да се усещат далеч преди анемията да се прояви в своята клинична форма.
За да лекувате анемията, се нуждаете от подходящ режим на хранене с подходящите храни, повдигащи ниските нива на хемоглобина.
Женският организъм се нуждае от 3-4 мг желязо на денонощие, а мъжкия - 2 мг на денонощие. Трябва да се има предвид обаче, че в стомашно-чревния тракт не се усвоява оптимално цялото количество желязо, постъпващо в организма чрез храната. Често дефицитът му се дължи на нерационално хранене.
От значение е и видът на постъпващото в организма желязо. То трябва да е добре и бързо усвояемо от организма. Например, ябълките и елдата съдържат много желязо, но то практически не се усвоява от организма.
Въпреки това ябълката улеснява усвояването на желязото, доставено на организма от други храни, и на това, приетото чрез лекарствени препарати.
От друга страна, месото съдържа желязо, готово за усвояване.
Биологично достъпно желязо има в месните субпродукти като черен дроб, бъбреци, яйчения жълтък, рибата, особено в морската, рибния хайвер, морските дарове - скариди, стриди и миди.
При железодефицитна анемия се препоръчва консумацията и на големи количества плодове и зеленчуци. Те са източници на енергия, средство за прочистване на стомашно-чревния тракт, а също и източници на витамини и минерали. Всички те взимат активно участие в обменните процеси на човешкия организъм.
За да направите дневната си програма с нужните количества желязо в нея, е нужно да знаете къде и по колко се съдържа то. В схемата е представено съдържанието на желязо в 100 г плодове:
Вишни – 2 мг;
Череши – 2 мг;
Ябълки – 2, 9 мг;
Круши – 3 мг;
Дюли – 3 мг;
Лимони – 17 мг;
Банани – 18 мг;
Смокини – 32 мг;
Ягоди – 9 мг;
Шипка – 10 мг;
Мандарини – 15 мг;
Дренки – 4, 1 мг; ;
Кайсии – 4.8 мг;
Праскови – 5 мг;
Грозде – 7 мг;
Сливи – 15 мг;
Портокали – 15 мг;
Желязо се съдържа и в зеленчуци като салати, червено цвекло и спанак, коприва, репички и ряпа, както и леща, грах и краставици.
Полезни храни при анемия са и черният дроб, говеждото месо, сиренето, пълнозърнестият хляб и продуктите, омесени от пълнозърнести брашна.