Синкоп

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Синкоп

Синкопът е състояние на временна загуба на съзнание, която е придружена със загуба на тонус и последващо спонтанно възстановяване. Той започва внезапно, а възстановяването е също толкова бързо.

Болните, които имат частично възстановяване след пристъпа нямат същински синкоп, а по-скоро заболяване, при което синкопът е просто част от клиничната картина. Причината за синкопа е нарушеното кръвоснабдяване на мозъка точно в този момент.

При около 50% от лицата, причината за възникването на синкоп е неуточнена. Въпреки че факторите, които отключват това състояние са редица, общият механизъм е занижената доставка на кислород до мозъка и нарушения в мозъчния кръвоток.

Проблеми в автономната нервна система и приемът на редица медикаменти в старческа възраст прави възрастните хора изключително податливи към синкоп. Синкопът при хора в напреднала възраст крие риск от тежки травми и други неприятни последствия.

Видове синкоп

Симптоми при синкоп

Постурален синкоп – възниква при здрави индивиди след продължителен изправен стоеж.

Патологичен постурален синкоп – наблюдава се при болни в старческа възраст, които страдат от хронични заболявания, водещи до поява на централни и периферни невропатии. Тук синкопът настъпва след изправяне от легнало и седнало положение.

Вазовагален синкоп – основната причина за него е емоционален стрес или нараняване в комбинация с продължителен изправен стоеж. Предупредителните симптоми за това състояние са бледост, гадене, изпотяване, виене на свят, черни петна пред очите.

Сърдечен синкоп – възможно е да се дължи на аритмия. По-голямата част от сърдечните нарушения могат да провокират синкоп. Аномалиите на сърцето обикновено се проявяват под формата на синкоп при извършване на физическо усилие или прием на определени медикаменти.

Топлинен синкоп – причинен е от дефицит на течности и разширяване на кръвоносните съдове на кожата.

Ситуационен синкоп – този вид синкоп е резултат от затрудненото венозно връщане към сърцето, което води до рязко снижение на сърдечния дебит и намален приток на кръв към мозъка.

Диагностициране на синкоп

Лечение на синкоп

Синкопът сам по себе си не е заболяване, а симптом за наличието на проблем. Въпреки че в повечето случаи причините за синкопа остават неизяснени, лекарят снема подробна анамнеза, назначава електрокардиограма и физикално изследване.

Физикалното изследване е насочено към сърдечно-съдовата система, за да се изключи животозастрашаваща причина за синкоп. При възрастни пациенти се прави изследване на корема, гръдния кош, главата и крайниците.

Необходимо е синкопът да се разграничи от хипогликемията, при която загубата и възстановяването на съзнанието настъпват постепенно. Синкопът трябва да се разграничи и от гърчовите състояния, които протичат с по-голяма продължителност и бавно възвръщане на съзнанието.

Лечение на синкоп

Няма точно определено лечение за синкопалните състояния. Най-общо пациентите се разделят на две основни групи. Първата са пациенти с нисък риск – това са лица под 45-годишна възраст, които имат нормални физикални данни и ЕКГ. Обикновено това са случаи на вазовагеален синкоп. Пациентите са съветвани да не шофират и да не работят на голяма височина, докато не се уточни диагнозата.

Следващата група са високорисковите пациенти. Това са болни с риск от внезапна сърдечна смърт, сърдечна причина за синкоп, възраст над 45 години, употребяващи редица медикаменти и други здравословни проблеми. Тези болни подлежат на преценка от специалист, а до изясняването на точната причина могат да бъдат хоспитализирани.

При синкопален епизод болният се поставя в легнало положение и далеч от вредните условия на средата. Долните крайници трябва да се повдигнат нависоко, а възстановяването на съзнанието обикновено настъпва бързо.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни