Всеизвестно е, че чрез очите мозъкът ни получава около 90 % от информацията, която му е необходима, за да възприема, обработва и установява онова, което се случва в околния свят. Открай време хората се опитват да се грижат за зрението си.
По-рано битуваше широко разпространено вярване, че яденето на моркови може да подобри значително здравето на очите ни и много хора настоятелно държаха тон на поучение на децата си да ядат колкото се може повече от полезния зеленчук.
Наистина е напълно доказано, че приемът на бета-каротин, който се намира в морковите и които се преобразуват във витамин А, снабдяват организма с полезни хранителни вещества, които не само подобряват цялостното състояние на окото и увеличават зрителната острота, но също така предотвратяват заболявания като макулната дегенерация и катаракта.
Ако се придържаме към следващия списък от витамини и минерали, очите ни ще бъдат по-здрави и защитени.
Витамин E
Витамин Е предпазва очите от факторите на околната среда, които причиняват увреждане на зрителния орган като катаракта и "сухо око". Той е мощен антиоксидант, който помага да се укрепят и защитят мембраните на клетките в цялото тяло срещу потенциално увреждане, причинено от движението на метаболитни продукти, наречени свободни радикали. Витамин Е е задължителна добавка за здравето на очите.
Храни, богати на витамин Е: масло от пшеничен зародиш, слънчогледово олио, масло от шафран, ядки и бадеми, зелени листни зеленчуци като спанак и зеле, домати, тиква, сладки картофи, манго, броколи, папая, авокадо, маслини.
Цинк
Цинкът помага на организма да абсорбира и поглъща витамин А и също съдейства много на антиоксидантните ензими в тялото ни при битката им със свободните радикали. Доказаните му свойства са в предпазването от дегенерация на макулата и нощна слепота. Но бъдете внимателни, защото наред с това, че цинкът е от жизненоважно значение за здравето, когато го взимаме в умерени количества, приемът му в по-високи дози се свързва със странични ефекти като намаляване на имунната функция.
Храни, богати на цинк: мляко, сирене, мая, фъстъци, фасул, пълнозърнести зърнени храни, кафяв ориз, картофи, кисело мляко, тиквени семки.
Витамин A + бета каротин
Витамин А и бета каротин са широко известни елементи за подобряване на нощното зрение, за хидратация и предотвратяване на напрежението и дразненето в окото. Бета каротинът е вещество, което се превръща във витамин А в човешкото тяло. Този витамин пък помага да се трансформират мазнините в енергия. За превръщането на бета-каротин във витамин А на организма са му нужни мазнини, достатъчно ниво на прием на цинк и желязо и пиенето на чиста вода.
Храни, богати на витамин А: черен дроб, масло, черен дроб на треска, риба меч, омари, раци, камбала, бяла риба, пълномаслено мляко, сметана, сирене и яйца. Различни зърнени закуски, натурални сокове, млечни продукти и други храни са обогатени с витамин А.
Много тъмно-оцветени плодове и зеленчуци, включително моркови, грах, червени чушки, аспержи, домати, папая, листа от ряпа, зеле, карфиол, спанак, броколи, кайсии, манго, пъпеш, тиквички, сладки картофи, тиква, праскови и диня са добър източник на бета-каротин.
Лутеин + зеаксантин
Тези два елемента спомагат за опазване на централната зона на ретината от вредните ултравиолетови лъчи и свободните радикали. Те могат също да способстват да се избегне развитието на катаракта и да предотвратят евентуалната загуба на зрение. Лутеин и зеаксантин имат важни функции като антиоксидант в тялото. Заедно с други естествени антиоксиданти, включително витамин С, бета-каротин и витамин Е, тези ксантофили пазят целия ни организъм от вредните ефекти на свободните радикали, които са нестабилни молекули, унищожаващи клетките и предизвикващи редица заболявания.
Храни, богати на лутеин + зеаксантин: зелени листни зеленчуци и други зелени или жълти зеленчуци. Спанак, зеле, карфиол, зелен грах, царевица, броколи, моркови, яйца.
Витамин C + Биофлавоноиди
Витамин С е от съществено значение при предпазване от развитието на някои очни заболявания като катаракта, глаукома и диабетна ретинопатия, които могат да доведат до слепота. Витамин С (известен също като аскорбинова киселина) е водно-разтворим витамин и мощен антиоксидант. Изобилстващ като съдържание в много плодове и зеленчуци, витамин С помага на организма да поддържа здравината на съединителната тъкан, включително и подпомага структурирането на колагена, който се намира в роговицата и стъкловидното тяло на окото.
Витамин С също така заздравява костите, кожата и кръвоносните съдове, включително и деликатните и малки капиляри в ретината. Проучвания сочат, че дългосрочната и редовна консумация на витамин С може да намали риска от образуване на катаракта и загуба на зрение, породена от дегенерация на макулата.
Храни, богати на витамин С: чушки, цитрусови плодове, горски плодове, тропически плодове, картофи, домати и зелени листни зеленчуци. Храните с най-високо съдържание на витамин С са: сладки червени чушки, сладки зелени чушки, ягоди, броколи, портокалов сок, лимони.
Омега-3 есенциални мастни киселини
Есенциалните мастни киселини (ЕМК), особено Омега-3, са не само от съществено значение за развитието на зрението на децата, но играят ключова роля за поддържане на здравето на ретината. Допълнителни и обстойни изследвания върху темата показват, че омега-3 е изключително важна киселина за оттичането на очните течности и за регулиране на нивото на вътреочното налягане (което може да доведе до глаукома, ако не е контролирано от организма). Последните проучвания сочат, че хората, които приемат най-високите нива на омега-3 имат много по-нисък риск от развитие на възрастова дегенерация на макулата.
Храни, богати на омега-3: семена и семки, особено ленено и слънчогледово семе, орехи, спанак, зимни тикви, мазна риба, зехтин.
Витамин D
Общоизвестно е, че витамин D е важен далеч повече, отколкото се смяташе. До сега всички експерти твърдяха, че той е специализирано полезен за поддържане на здравето на костите.
През последните няколко години обаче резултатите от научни изследвания посочват, че по-високите нива на витамин D са необходими за осигуряване на защитата от сериозни хронични заболявания като рак, сърдечни болести, инфекции, множествена склероза, а сега бе установен и благотворният му ефект в забавяне на стареенето на окото.
Ново проучване от Института по офталмология към университета в Лондон разкри забележителните ползи за очите от добавянето на витамин D в дневното меню на възрастни мишки. Конкретният резултат, който е бил отчетен само при прием от шест седмици е: подобрено зрение, намаляване на възпалението на ретината и на нивата на натрупване на амилоид бета- който е отличителен маркер за стареене, значително понижение на броя на макрофагите в ретината и изразените промени в тяхната морфология (макрофагите са имунни клетки, които могат да причинят възпалителни увреждания).
Тези открития предполагат, че витамин D може много добре да съдейства за предотвратяване на свързаната с възрастта макулна дегенерация, която е най-честата причина за слепота в напреднала възраст. Органичното изменение се свързва с натрупване на амилоид бета и наличието на процес на възпаление, така че витамин D изглежда, че може да повлияе значително при тези две състояния. Това е много полезен за очите витамин.
Изследователите заключават: "Настъпилите промени се характеризират в значително подобрение на зрителната функция, а витамин D е идеално средство за намаляване на темпото, свързано с възрастово обусловената загуба на зрение.
Излишъкът от отлагането на амилоид бета и възпалението в окото са рискови фактори, които водят до възростова макулна дегенерация, която е най-честата причина за слепота сред възрастни над 50 години в развитите страни. Също така витамин D осигурява епидемиологична защита срещу развитие на дегенерация на макулата. Следователно по-високият прием на витамин D е ползотворен за хората, изложени на риск от очни заболявания. "
Както отбелязват изследователите, отделни проучвания сочат зависимост между дефицита на витамин D и развитието на дегенерация на макулата и за да имаме по- добро здраве на очите, трябва да го приемаме чрез ежедневната си храна или като специална добавка.
Храни, богати на витамин D: гъби, риба, яйца, черен дроб, соево мляко.