Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Най-добрите добавки за справяне с тревожността

Най-добрите добавки за справяне с тревожността

Kristina K.Kristina K.
Новак
5513
Най-добрите добавки за справяне с тревожността

Тревожността е често срещано състояние в днешно време. Всъщност над 33% от хората изпитат тревожно разстройство през живота си. Тревожните разстройства включват генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство със или без агорафобия, социално тревожно разстройство, специфични фобии и тревожно разстройство при раздяла.

Справянето с тревожното разстройство често включва психологически терапии, като когнитивно-поведенческа терапия или медикаменти. Изследванията обаче показват, че промените в диетата, включително прием на определени витамини, минерали и други добавки срещу тревожно разстройство, също могат да бъдат полезни на пациенти, опитващи да се справят с паник атаки.

1. Магнезиев глицинат

Магнезият е основен минерал, който играе важна роля в реакцията на тялото на стреса. Освен това изследванията показват, че магнезиевите добавки могат да бъдат полезни за хора с тревожност и като цяло са безопасни и добре поносими.

2. Шафран - растителни капсули

Шафранът е ярко оцветена подправка, която има кулинарни и медицински приложения. Той е пълен с антиоксидантни съединения и може да бъде особено полезен за хора с тревожност като добавка.

3. Витамин D3

Добавки при праник атаки

Много хора имат недостиг или имат силно занижени нива на витамин D - мастноразтворимо хранително вещество, което е от съществено значение за мозъчната функция и регулирането на настроението. Проучванията показват, че дефицитът на витамин D е особено често срещан при хора с психични заболявания, включително тревожни разстройства. Освен това изследванията показват, че приемането на високи дози витамин D може да бъде ефективно за намаляване на тежестта на симптомите на тревожност при хора с тревожни разстройства.

4. Лайка

Лайката е билка, известна със своите успокояващи свойства. Макар че по-често се консумира като чай, добавките от лайка могат да осигурят ползи за хората с тревожност. Всъщност изследванията показват, че лайката има анти-тревожни и антидепресантни свойства. Въпреки това, имайте предвид, че бременни и хора, които са алергични към растения като амброзия, хризантеми, невен или маргаритки, трябва да избягват приема на добавки от лайка поради потенциални проблеми с безопасността.

5. L-теанин

L-теанинът е аминокиселина, която се намира естествено в зеления чай. Доказано е, че има облекчаващи стреса и анти-тревожни ефекти, когато се приема под формата на добавка. Доказано е също, че добавките с L-теанин помагат за намаляване на симптомите на тревожност при хора с шизофрения и сериозни депресивни разстройства.

6. Omega 3

Омега 3

Приемът на Омега-3 осигурява мощни противовъзпалителни свойства и може да бъде от полза за хората с тревожност. Терапията с омега-3 мастни киселини значително облекчава симптомите на тревожност при хора приемащи най-малко 2000 mg омега-3 на ден.

7. Витамин С

Витамин С е хранително вещество, което функционира като мощен антиоксидант в организма и изследователите предполагат, че витамин С може да помогне в борбата с уврежданията, причинени от оксидативен стрес при хора с невропсихологични разстройства, включително тревожност. Добавките с витамин С също са показали, че са ефективни за намаляване на симптомите на тревожност при жени и при възрастни с диабет.

8. Куркума

Куркуминът е полифенолно съединение, открито в куркумата, за което е доказано, че има мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и може да има антидепресантни и анти-тревожни свойства. Проучване от 2017 г. при 123 души с тежко депресивно разстройство показва, че тези, които са приемали 500-1000 mg куркумин или 500 mg куркумин, комбинирани с 30 mg шафран на ден в продължение на 12 седмици, са имали по-големи подобрения в симптомите на тревожност, отколкото тези, които са приемали плацебо. Доказано е също, че куркуминът намалява тревожността при хора с диабет и при хора със затлъстяване и депресия.

Вижте и други начини за справяне с паник атаките и тревожността!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest