Диплопията представлява зрително нарушение, при което предметите се виждат двойно. Поради тази причина по-популярното му наименование е двойно виждане.
Диплопията е сериозен проблем, който не бива да се подценява. В най-добрият вариант причината е тежък махмурлук, но в някои случаи може да бъде предвестник на сериозно заболяване.
Видове диплопия
Диплопията е възприемането на два образа от един обект. Може да бъде два вида едноочна /монокулярна/ - когато е засегнато само едното око; двуочна /бинкулярна/ - засегнати са и двете очи.
Едноочната диплопия възниква, когато налице е възпрепятстване на преминаващата светлина до ретината. Тук е възможно да има и повече от два образа, като само един е с добро качество, а другите са със значително по-лошо. Най-честите причини за едноочна диплопия са различни рефракционни аномалии, катаракта, нарушения в целостта на ириса и др.
Двуочната диплопия се появява, когато и двете очи са отворени и изчезва при затварянето на едното око. Получава се в резултат на несъответствие между зрителните оси на двете очи и образите попадат върху точки на ретините, които не си кореспондират.
Единият от образите а действителен, а другият не е. Болният се затруднява да прецени кой е действителният, което може да наруши координацията му. Възможно е да се появят различни вегетативни нарушения като гадене и виене на свят.
Причините за двуочната амблиопия са различни. Най-често се дължи на пареза на черепно-мозъчните нерви, които контролират мускулите, осигуряващи движенията на очната ябълка.
Друга причина за поява на диплопия могат да бъдат различни заболявания, при които се наблюдават нарушения в невро-мускулното предаване. Това най-често е миастения гравис.
Засягането на самите очедвигателни мускули също провокира диплопия. Мускулите могат да се увредят и при състояния като хипертиреоидизъм, тумори, различни травми.
Симптоми при диплопия
Както става ясно, диплопията се проявява с двойно виждане. Болният съобщава, че вижда двойни обекти. Ситуации, които подлежат на уточняване са дали покриването на едното око премахва двойното виждане; дали се появява при отклоняване на погледа в определена посока или при отклоняване на главата във всички посоки; дали двата обекта са един до друг или един под друг.
Диагностициране на диплопия
Поставянето на диагнозата се извършва от офталмолог. Прегледът започва с уточняване на важни показатели като наличие на висока температура или данни за токсично увреждане.
Офталмологът преценява дали диплопия е двуочна или едноочна. Трябва да се проведе пълен офталмологичен преглед и изследване на очната подвижност.
Веднага при получаването на двойно виждане болният трябва да се консултира със специалист, за да се уточнят точните причини. В случай на по-сериозно заболяване навременното лечение е от важно значение.
Лечение на диплопия
Когато е налице едноочна диплопия трябва да се изясни нейния произход и след това офталмологът да назначи подходящо лечение. Лечението основно е консервативно и хирургично. Консервативното се извършва със специфични лещи.
В слуаите на двуочна диплопия е необходимо да се търсят парези на очедвигателните нерви и потенциални заболявания, които могат да ги провокират. Лечението и диагностиката в този случай се извършват от невролози.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!