Кърмата е изключително важна за новороденото бебе - тя съдържа в себе си антитела срещу различни заболявания, които предпазват кърмачето в началото на неговия живот. Знаем още колко е важно майката да се храни и живее здравословно, защото много голяма част от хранителните вещества и други субстанции преминават в кърмата. Така например в нея могат да се открият следи от алкохол, никотин, кофеин, от подлютените храни и газирани напитки и други.
Последни проучвания откриват нещо много необичайно и опасно в състава на кърмата - разпадни продукти на пестицид, широко използван в селското стопанство. Неговото търговско наименование е Roundup и се оказва, че е част от храната ни още от 1970 година.
Той съдържа глизофат – широкоспектърен системен хербицид, който се използва за унищожаване на плевели и различни дървесни видове, както и в градинарството, лозарството. В градска среда е полезен за унищожаване на тревата по пътната настилка, по железопътните релси и т.н.
Още от 2007 година този пестицид се оказва най–широко използваният в селскостопанския сектор на САЩ. По тази причина от години има дискусии за неговото отражение върху хората и околната среда, които продължават и до днес.
Последните опасения са, че този пестицид преминава в кърмата, което предизвика група майки и природозащитници да организират среща с Агенция за опазване на околната среда в САЩ. Той има доказан токсичен ефект при продължителна експозиция (излагане) дори с ниски дози. Освен това е много опасно да се приема храна, обработвана с тези химикали, особено за по–голям период от време.
Твърди се, че пестицидът е отрова, която е в храната, токсичността му се усилва заради добавени активни вещества в него, които го правят още по–опасен. Изложени са и многобройни проучвания как той уврежда сериозно бозайниците, хората, като са налице и твърдения, че дава отражение върху сърдечносъдовата система на плода по време на бременност. Немалко са и проучванията, че довежда до поява на злокачествени заболявания.
Агенцията е поставила срок на съответните органи да направят нужните проучвания, за да се оцени реалният риск за населението. Тя трябва да приключи до 2015 година, когато ще има яснота дали тяхното приложение е безопасно. Освен това за текущата година се предвижда да се изследва кърмата на родили жени за потвърждаване или отхвърляне на твърденията.