Надали има човек, който да не мечтае за дълголетие. Днес средната възраст на човешкия живот е много по-продължителна в сравнение с едно време. Така например древните римляни са били истински щастливци, ако доживеят до 30 годишна възраст, а хората през 1 200 г. са се радвали, ако достигнат до 40 г.
Още Цицерон, Плутарх, Авицена, Парацелзиус и Павлов са разглеждали проблема с дълголетието. Небеизвестна е и мъдростта на Питагор, който е казал, че при първите прояви на застаряване трябва да се спазва умереност в храненето.
Здравословното меню за възрастните е изключително важно, защото старите хора са много по-податливи на простуди и на инфекциозни заболявания. Хората, които наближават 50-годишна възраст, започват да имат много по-забавени функции на своя организъм, особено по отношение на жлезите с външна и вътрешна секреция.
За да се поддържа равновесието на организма, е необходимо той да получава толкова калории, колкото изразходва, т.е. тяхното количество при възрастните хора трябва да бъде намалено.
Много често по-възрастните хора страдат от различни заболявания и техният режим на хранене е съобразен с индивидуалните им нужди. Има различни диети при хора, страдащи от диабет, от сърдечносъдови заболявания, от гастрити, колити и т.н. Има обаче някои общи правила за здравословното хранене на възрастните хора.
Уместно е възрастните хора да се ограничават откъм мазнини, тестени изделия, сладкиши и захар. За предпочитане е да бъдат консумирани растителни мазнини, които са богати на ненаситени мастни киселини.
Така не се утежнява обмяната на веществата и не се увеличава холестеролът в кръвта. По отношение на ограничаването с тестени изделия, това не означава те да бъдат премахнати напълно, а само да бъдат ограничени. Препоръчително е да се консумира черен или пълнозърнест хляб, а не бял.
От изключително важно значение за здравословното меню на възрастните хора е да се избягват също така тлъстите меса и риби, пушените и консервираните продукти, свинската мас и сланина, както и животинските карантии.
Вместо тях трябва да се набляга на пресните плодове и зеленчуци и да не се вечеря късно. Повечето специалисти съветват храните да бъдат приемани в точно определено време и да не се допуска обилното хранене на големи интервали, защото човек започва неусетно да се тъпче, стремейки се да утоли глада си.