Медицинският термин за загубата на вкуса се нарича агеузия. Лекарите информират, че това е сравнително рядко срещано заболяване, като причините за него могат да бъдат разнообразни – от черепно-мозъчна травма до проблеми със зъбите или хигиената на устната кухина.
В много от случаите ефектът от агеузията преминава от само себе си, но са регистрирани случаи, когато това неразположение трае с месеци. Понякога загубата на вкуса е свързана и със загуба на обонянието. Почти никога липсата на вкус не е пълна. Обикновено засегнатите имат отслабени, а не напълно неактивни вкусови рецептори.
Най-честата причина за агеузия са проблемите със зъбите. Тя се появява при заболяване на венците или развалени зъби. Понякога за справяне с това състояние помага почистването на езика с четката за зъби или специална пластмасова шпатула от аптеката.
При проблеми със слюноотделянето също може да се загуби вкусът. Това състояние за щастие е лечимо. Най-често сухотата в устата се появява при напредване на възрастта, но може да е свързано и с диабет и някои автоимунни заболявания като синдром на Сьогрен. В подобни случаи се изписват най-често медикаменти на билкова основа, които успяват бързо да се справят с проблема.
Агеузията се появява и след редица заболявания, засягащи обонянието, или при прекомерната употреба на някои лекарствени средства за справяне с хремата като капки за нос. При тези ситуации трябва да се изпробват храни с различен вкус, за да се разбере кои вкусови рецептори са засегнати от предозирането със споменатите медикаменти.
Друга основна причина за загубата на вкуса са инфекциозните заболявания на горните дихателни пътища. Често при появата им пациентите получават и нарушение във вкусовите рецептори.
При заболявания на средното ухо, при възпаления на езика, прием на някои медикаменти – тетрацилкиновите антибиотици, при провеждане на химиотерапия може да се намалят вкусовите възприятия.
При отстраняването на сливиците понякога се регистрира загуба на вкуса в задната част на езика. Този симптом обикновено трае от два дни до седмица.
Агеузия се наблюдава и при злокачествени образувания на устата, диабет, тютюнопушене, бъбречни и други заболявания.