Хормоналните нарушения при жените причиняват проблеми с цикъла, предменструалния синдром, а понякога и със забременяването. Разбира се, всичко това се отразява и на психиката на жената, вследствие на което се забелязват и проблеми в личния живот, работата, влошава се съня и пр.
Хормоналните нарушения могат да се лекуват с различни таблетки, които всеки гинеколог може да ви изпише, но могат да бъдат овладени и с някои природни средства. Подходящи са пчелно млечице, ленено семе, билкови отвари, прополис и др.
Женският организъм произвежда двата хормона прогестерон и естроген в яйчниците, като е нормално естрогените да преобладават преди настъпването на овулацията, обясняват специалистите. Прогестеронът преобладава през втората половина от цикъла.
Ако в тялото има постоянно производство на естроген, това може да попречи на овулацията и вашият цикъл да стане нередовен. В случай че нивата на прогестерон и естроген не са балансирани, може да се появят различни симптоми – те са най-неприятни около мензиса и по време на климактериума. Оплакванията, причинени от хормонален дисбаланс, поразяват почти всички системи в организма – имунната, ендокринната, нервната и пр.
След 25-годишна възраст, например, е възможно да се появи недостиг на хормона прогестерон – този хормон намалява няколко години преди настъпването на климакса. Това, от своя страна, ще причини различни проблеми в организма на жената.
Погледнато средностатистически, дамите, които са на 20 години, имат десет овулации за цялата година, а онези на 40 – едва две. Когато няма овулация, означава, че в организма на жената има по-високи нива на естрогените, което може да причини смущения в организма. Възможно е да се появят проблеми с менструалния цикъл. За нарушения може да се говори само ако досега редовният цикъл се е изменил рязко. Разбира се, подобна промяна невинаги означава проблем в половата система.
Сред най-сериозните нарушения на цикъла са пълната му липса (повече от половин година) или още аменорея, олигоменорея, т.е. без цикъл 35 дни, дисменорея или нередовен цикъл и др. Щитовидната жлеза, както и надбъбречните жлези също имат известно влияние над менструалния цикъл.
Един от най-неприятните моменти в месеца е предменструалният синдром. Той се развива различно при жените – при някои е съпроводен с толкова силни болки, че дори бельото им пречи при допир или им стяга. Наблюдава се подуване, задържане на течности, болки в гърдите, рязка смяна на настроенията и пр. За подобно тежко състояние се препоръчват следните природни средства, които ще регулират хормоните:
- Прополисът е имуномодулатор с широк спектър, който подпомага и овулацията – препоръчва се да се пие клеева тинктура. Обикновено се вземат по 20 или 30 капки в една лъжица вода. Изпива се половин час преди храна. Прополисът може да бъде от помощ и на жени, които имат склонност към образуване на кисти на яйчниците;
- Чаят от джоджен също има ефект върху хормоните – сложете си около десет грама от билката в 250 мл вряща вода. Оставете сместа да се запари десетина минути и прецедете. Изпийте сместа на два приема;
- За стимулация на имунната система и балансиране на хормоните се препоръчват всякакви покълнали зърна – когато става дума за дисфункция, обаче, най-добре е да се използват соевите кълнове;
- За балансиране на хормоните помага и ленено семе – ако е под формата на брашно, необходими са ви между 5 и 10 грама. Ако обаче го консумирате варено, можете да си позволите по-голямо количество.
- Пчелното млечице също има хормонобалансиращ ефект – нужни са около 500 мг за деня. Можете да смесите пчелното млечице с мед. Необходими са ви 10 г пчелно млечице, които се разпределят за 20 дни. Към тях се добавят 200 г мед и от сместа се приема по 1 ч.л. всяка сутрин;
- Можете да си приготвите настойка от стръкове червена детелина – тя ще подобри функцията на половите хормони. Препоръчва особено след продължително лечение с антибиотици и кортикостероиди. Настойката регулира симптомите на предменструалния синдром, подходяща е за консумация и по време на климактериума. Можете да приемате и запарка – направете си я с две лъжици от билката, които се запарват в 500 мл вряща вода. След десет минути прецеждате и пиете на три приема за деня;
- Обилната менструация се регулира с полски хвощ, който би могъл да се комбинира и с водно пипериче и овчарска торбичка. Сложете равни количества и от трите билки и вземете 2 с.л. от тази смес. Добавете ги към половин литър вода и ги оставете три минути на котлона да поврат. След това отдръпнете и запарете още четвърт час. Накрая се прецежда и се изпива на три порции, задължително преди храна;
- Маслото от нощна иглика се препоръчва за нормализиране на кръвообращението и регулиране на хормоналния баланс;
- При проблеми с щитовидната жлеза специалистите препоръчват прием на селен и на йод, като селенът трябва да се приема по 100 микрограма не повече от два пъти дневно. За да си набавите повече йод, хапвайте морски дарове и риба.