Закуската и сутрешното кафе оказват уникално въздействие върху мозъка ни, установи американско изследване. За целите на проучването професор Ръсел Полдрак от Университета в Станфорд в продължение на половин година се подлага на магнитен резонанс два пъти седмично.
Наблюденията се съсредоточават върху активността на връзките между отделните звена в мозъка. Професор Полдрак споделя, че резултатите доста са го озадачили, но все пак могат да се окажат логични. Оказва се, че кофеинът има доста разностранно действие върху организма.
В дните, в които Полдрак не пиел кафе, взаимодействието между двигателните функции и зрението се засилвало. Той си обяснява това с факта, че в дните, в които не пие кафе, се чувства по-изморен и това може би поставя мозъка му в състояние, в което той се фокусира много по-прецизно в базовите процеси. Той не разчита на допълнителната стимулация на кофеина и мобилизира всички свои сили.
Професор Полдрак има най-изследвания мозък в света. Получените данни остават стабилни през всичките 18 месеца на наблюдението. Следва по-специфично разглеждане на огромната база от събрани данни.
Така например учените ще могат да разгледат различните видове свързаност и влиянието на гените в мозъка и кръвта, много от които до момента не можеха да бъдат разбрани заради все още слабо развитата невронаука.
Предстои да бъдат направени подобни опити с хора с неврологични проблеми, за да се установи дали и при тях кафето и закуската действат по същия начин.