Все повече експерти препоръчват зоотерапията. Според проучванията това е един от най-ефективните методи за справяне със стреса и редица заболявания, за които доскоро се смяташе, че могат да бъдат преборени само след редица сложни процедури, сеанси при терапевта и медикаменти.
Методът на зоотерапията се препоръчва при хора, които имат психологически, социални, емоционални или когнитивни проблеми. Може да се провежда в специализирани възстановителни центрове или в домашна среда. Еднакво ефективен е както за деца, така и за възрастни. Макар че при зоотерапията пациентите могат да се възстановяват с различни животни като коне, котки и други, най-ефективно е лечението, когато в метода участва куче.
Четириногите терапевти са специално обучени да доставят любов и комфорт на малките и големите пациенти. За да бъде допуснато едно куче да участва в зоотерапия, то преминава през различни тестове на всеки шест месеца. Няма значение каква порода ще е животното, стига да е социално адаптивно и да обича човешкото внимание.
Кучето трябва да бъде приятелски настроено, търпеливо, уверено и внимателно във всяка ситуация при срещата си с непознати хора. Терапевтичното куче трябва да обича човешкия контакт и да е търпеливо при стресиращи ситуации. Основната работа при лечение с куче е да позволява на непознати хора да правят физически контакт с него и да се насладят на този контакт.
Има разлика в помощта, която предоставя терапията с куче при деца и възрастни. Малчуганите обичат да прегръщат животното, а по-големите харесват да му се наслаждават от разстояние. Когато в терапията участват пациенти в инвалидна количка, кучетата са обучени да се облягат на скута на човек.
Много от тези кучета допринасят за приятните впечатления от срещите с тях, като изпълняват малки трикове за аудиторията или като участват в структурирани игри.
Терапията с куче има директно въздействие върху организма на пациентите. Тя помага за физическото раздвижване при хора с проблеми с опорно-двигателния апарат. Терапията също така стимулира умственото развитие и помага за корекция на вече налични отклонения.