Бракът е съюз между двама души, които се обичат и виждат пред себе си общо бъдеще. Или поне така би трябвало да бъде до момента, в който семейството не се изправи пред криза.
Преодоляването на кризите в брака могат да заздравят връзката, но могат и да доведат до нейния крах. Затова, ако искате да запазите семейството си, трябва да се научите да ги преодолявате. Ето какво трябва да имате предвид, когато се чудите как да преодолеете кризата в брака!
1. Не се пускайте по течението
Ежедневните ангажименти, проблемите в работата или постоянните изисквания в училището на детето не оставят място за романтика. Колкото и да се стараете да изненадвате половинката си ежедневно, все нещо не се получава, както сте го замислили. Достатъчно е поне веднъж в месеца да излизате заедно на романтична вечеря или театър, за да избягате от пълното игнориране на половинката си. За да ви остане достатъчно време да изчистите натрупаното напрежение, можете да намерите дейност, която да допада и на двамата. Спорт, градинарство, готвене – това ще е времето само за вас и вашата половинка.
2. Разговаряйте
Често в нежеланието си да потъвате все по-дълбоко в същината на кризата, нещата остават недоизказани или грешно казани. Отделете достатъчно време, в което в спокойна обстановка да можете да обсъдите кризата в брака и как да се справите със ситуацията. Може да се окаже, че нещата не чак толкова драматични, а са се нуждаели от по-пълно изговаряне.
3. Не крийте проблемите под килима
Ако усещате, че нещо в отношенията с партньора ви не вървят както трябва, не чакайте проблемите да се натрупат. Така само ще се стигне до сериозна криза в брака. Колкото повече мълчите и се правите, че всичко е наред, толкова по-рязко те ще избухнат и то в най-неподходящия момент. Разбира се, не е необходимо от всяка дребна ситуация да правите нечовешки скандал. Достатъчно е тактично да насочите вниманието на любимия човек към това, което ви притеснява.
4. Роднините не са семейни консултанти
Не превръщайте роднините си в заложници на вашите лични драми. Никой няма да се чувства комфортно да избира на коя страна да застане – на вашата или на тази на партньора ви. Ако виждате, че комуникацията между вас не е особено ползотворна, се обърнете към терапевт. Специалистът по семейни отношения ще ви изслуша и ще даде варианти за действие, като страничен и обективен наблюдател. Не се колебайте да се обърнете към него при криза в брака.