Атлетичното стъпало представлява гъбична инфекция, която се появява между пръстите на краката, но е възможно да се разпространи по цялото стъпало.
Причинява се при контакт с гъбички и по-често се развива върху стъпалата на краката, заради влагата в обувките, която се явява идеална среда за развитието на болестотворни бактерии. Атлетичното стъпало е известно още като атлетно стъпало.
Атлетичното стъпало се среща много често при тийнейджъри и мъже, в по-редки случаи при деца под 12-годишна възраст. Най-често гъбичната инфекция се разпространява в общи душове, басейни, съблекални чрез индиректен или директен контакт.
Човек може да се зарази във фитнес залите и места, където е влажно и топло. Именно оттам идва и наименованието на това състояние, защото атлетите прекарват много повече време в такава среда и по-често са изложени на опасност от зараза.
Веднъж попаднали в областта на стъпалото, гъбичките се настаняват в малките ранички и цепнатини, откъдето започват постепенно да се разпространяват и размножават, освен ако краката не се измият навреме и не се изсушат много добре.
![Кожни порблеми](/files/lib/300x225/bolki-v-krakata.webp)
Атлетичното стъпало може да се разпространи и по ноктите на краката. Ако лицето почеше заразената зона и след това докосне други части от тялото си, инфекцията може да се разпространи и по тях.
Подобно на повечето болестни състояния, хората с отслабена имунна система и диабет трябва да внимават особено по отношение на подобна инфекция. Те са по-податливи на различни инфекции и това може да доведе до сериозни медицински усложнения.
Симптоми при атлетично стъпало
Както споменахме, това е гъбична инфекция, която причинява зачервяване, изсъхване и последващо белене на кожата, което понякога е придружено с болка и сърбежи.
Симптомите се появяват между пръстите на краката, отстрани на стъпалото или на петите. В острата фаза на атлетичното стъпало се наблюдават пъпчици или малки мехурчета, които сърбят много силно и изпускат бистра на цвят течност.
Инфекцията може да се разпространи към ноктите на краката и да причини хронична гъбична инфекция. Много често, дори когато кожата е само напукана, пак може да става въпрос за атлетично стъпало.
Диагностициране на атлетично стъпало
Извършва се преглед, по време на който специалистът оглежда внимателно стъпалото и се запознава с оплакванията на пациента и началото на симптомите. Атлетично стъпало е гъбична инфекция, която трябва да се диагностицира навреме, в противен случай може да се получат усложнения или инфекцията да обхване и други части на тялото. При първите симптоми посетете лекар.
Лечение на атлетично стъпало
![Гъбични инфекции](/files/lib/300x225/clavus-mazoli-kraka.webp)
Когато лечението започне навреме, инфекцията продължава само няколко дни или седмици. Предписват се подходящи противогъбични кремове, които премахват инфекцията.
Обикновено атлетичното стъпало не преминава в остра инфекция и се поддава на лечение само със спрейове и кремове. Възможно е лечението да протече с противогъбични лекарства, които са под формата на хапчета или мас.
Пациентът има грижата краката винаги да бъдат сухи и чисти. Допитването и посещението на лекар трябва да продължи, докато проблемът не се отстрани.
Предпазване от атлетично стъпало
Повишената лична хигиена заема първо място в превенцията на атлетично стъпало. Ежедневното измиване на краката със сапун и чиста вода и подсушаването, особено между пръстите на краката е изключително важно.
Вземането на душ веднага след тренировка или физическо натоварване е препоръчително, за да не могат гъбичките да се размножат и разпространят.
Необходимо е да се носят сухи чорапи и проветриви обувки, в никакъв случай не бива да се ползват чужди обувки. Използването на пудра също е подходящ метод за поддържане на краката сухи и по този начин неподатливи на инфекция.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!