Тялото ни буквално е опасано с нерви, те са около 75 километра, като всеки е с различна дължина. Най-дълъг от всички е блуждаещият нерв. Той се явява десети черепно-мозъчен нерв, събиращ импулси от вътрешните органи с помощта на нервните окончания и рецепторите.
Този нерв има голямо значение за функциите на тялото. Добре е да имаме базова информация за него, защото засяга здравето на всеки човек, явявайки се основна връзка между мозъка, сърцето и храносмилателната система. Контрол над този нерв на практика означава контрол над физическото и емоционалното здраве.
Блуждаещ нерв - що е то и къде се намира
Началото му е върха на мозъчния ствол и минава навсякъде през тялото. Оттам идва и името му - блуждаещ, защото на латински нервус вагус има смисъл на блуждая. Този нерв е толкова дълъг, че сякаш блуждае из всички точки на тялото, обикаляйки ги. Може да бъде срещнат като название във връзка със сърцето, стомаха и други органи, защото се допира до тях.
Става ясно, че блуждаещият нерв има основно значение в нервната система. Той отговаря за дейности като почивката и храносмилането.
Чрез този нерв тялото ни контролира възпалителните процеси, които възникват в него. Когато се получи някакъв пробив в здравето, възпалението постепенно се увеличава, докато достига момент, в който е необходимо провеждане на лечение. Тогава блуждаещият нерв се намесва, за да не може възпалителният процес да се превърне в неконтролируем.
Всичко това е много важно, защото засяга автоимунните заболявания, които в настоящият момент са нелечими, а също така проблеми като депресия, стрес, мигрена и други. Затова от блуждаещия нерв зависят много органи и системи в тялото.
Проверка на състоянието на блуждаещия нерв
Блуждаещият нерв трябва да бъде в добър тонус, за да може да работи ефективно при натоварвания и да поддържа ниското ниво на възпалителните заболявания.
Тонусът му се измерва чрез проследяването на сърдечната честота и честотата на дишане. При вдишване сърцето започва да бие по-ускорено, а при издишване процесът се намалява. Колкото по-голяма разлика се получава между сърдечната честота при поемане и издишване на въздуха, толкова по-висок е тонусът на блуждаещия нерв.
Значение на блуждаещия нерв за други органи и системи
От доброто функциониране на блуждаещия нерв води до по-добро регулиране на кръвната захар, намалява се риска от сърдечно-съдови заболявания, нормализира се кръвното налягане, подобрява се храносмилането.
От добрата му работа зависи високото настроение, устойчивостта на стрес. Той следи и така наречения микробиом- бактериите, вирусите и микробите, които живеят в тялото ни и регулира възпаленията като не позволява на патогените да се развиват неконтролирано.
С други думи блуждаещият нерв има значение за много химически и метаболитни процеси в тялото. Благодарение на него успяваме да запазим спокойствието и ясния си ум в състояние на стрес.
Кои са признаците, че блуждаещият нерв функционира на оптимално ниво?
Доказано е, че доброто функциониране на блуждаещия нерв има влияние върху кръвното, имунитета, спокойствието, отсъствието на болки в различни уязвими системи, защото потиска възпаленията.
Затова проучванията са ориентирани към начини за стимулиране на блуждаещия нерв, за да може тялото да произвежда повече ацетилхолин- веществото действащо върху нервните окончания като успокояващо средство, за да се поддържа добър тонус в органите и системите.
Признаците, че има проблем в добрата работа на блуждаещия нерв са няколко.
- Затруднени познавателни способности
- Чести депресивни състояния, както и безпокойство
- Нужда от храна, защото усещането за ситост изчезва
- Поява на колитни оплаквания
- Нарушен сърдечен ритъм
- Трудности в изхвърлянето на ненужната на тялото храна
- Трудност при преглъщане
- Недостиг на витамин В12
- Поява на киселини в стомаха
За да си помогнем, трябва да стимулираме блуждаещия нерв. Тази практика е важна и може да бъде особено полезна при някои заболявания и състояния.
- Болестите на Алцхаймер и Паркинсон
- Чести пристъпи на мигрена
- Тревожност
- Множествена склероза
- Проблеми с паметта
- Психически заболявания
- Аутизъм
- Шум в ушите
- Затлъстяване
- Фибромиалгия
- Сърдечна недостатъчност
- Синдром на пропускливите черва
- Проблеми в кръвообращението
Работа за възстановяване функциите на блуждаещия нерв
Медиците смятат блуждаещият нерв за основен помощник в борбата с болестите и патологиите. При засилването му функциите на имунната система се усилват. Пристъпи като тези от мигрена и астма изчезват, функцията на чревния тракт се нормализира. Той подпомага лечението на психически и депресивни оплаквания.
Има няколко основни начина този нерв да бъде стимулиран и те са следните:
- Диафрагмено дишане - на практика това е бавно, ритмично дишане, дълго и дълбоко. То се явява стимул на блуждаещия нерв. Трябва да се поемат дълги и дълбоки вдишвания, а не да се диша от върха на белите дробове.
- Тананикане - този нерв е свързан и с гласните струни, поради което тананикането са явява стимул. Припяването на някаква песен или извличане на звук чрез звук ОМ, повтарян продължително и непрекъснато е това, което стимулира нерва.
- Говорене - то има същата функция като тананикането. Хората, които обичат да говорят повече, най-вероятно стимулират добре блуждаещия си нерв.
- Измиване на лицето със студена вода - не е ясно как студената вода влияе върху процеса, но е проверено опитно, че това действие работи.
- Йога - упражненията по йога са свързани с различни дихателни практики. Те повишават тонуса на блуждаещия нерв.
- Медитация - тази практика засилва емоциите, свързани с позитивизма и социалното сближаване. Това пък води до по-голям тонус на блуждаещия нерв. Проверено е опитно, че хората с по-висок общ тонус имат и по-добър тонус на блуждаещия нерв.
- Баланс на стомашно-чревния биом - здравословните бактерии в тялото играят голяма роля за общото здраве. Когато те присъстват в чревната система, това оказва положителен въздействие и върху тонуса на блуждаещия нерв. Развитие на добра чревна флора може да се постигне чрез прием на пробиотици.
- Визуализация - съветът на специалистите е при състояния на стрес да се опитваме да визуализираме блуждаещия нерв, който буквално опасва тялото ни. Спокойното дишане и насочването на вътрешната енергия към възстановяване и релакс ще подпомогне и блуждаещия нерв.
- Позитивно мислене - положителното мислене и ведрите представи за живота доказано действат стимулиращо на цялото тяло чрез съзнанието, в това число и на блуждаещия нерв. Те са сигналите, от които най-големия нерв в тялото ни се нуждае, за да работи ефективно.
- Физически упражнения - кардио тренировките, ходенето, плуването и други физически занимания са добър заместител на антидепресантите, гонещи тревожността и безсънието.
Тези лесни за изпълнение практики подобряват общия тонус на организма и дават нов тласък на работата по регулиране функциите на тялото, настроението и кондицията и са особено полезни, когато са свързани с разбирането защо е нужно да се случва всичко това.