Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Запек при бебетата - причини и лечение

Запек при бебетата - причини и лечение

Запек при бебетата - причини и лечение

Запекът при бебетата е ситуация, която неизменно причинява безпокойство на родителите. Причините за храносмилателни разстройства са различни и не винаги е възможно веднага да се определи какво точно е причинило запека.

Причини и симптоми на запек при бебета

Честотата на изпражненията при бебета се влияе преди всичко от вида на храненето. Бебетата, които се хранят само с кърма, имат изпражнения след всяко хранене, т.е. шест до седем пъти на ден. За деца, които са на адаптирано мляко нормата е един до четири пъти на ден. Като цяло се смята, че няма запек, ако бебе, от раждането до четири месеца, се изхожда един до седем пъти на ден, а от четири месеца до две години - един до три пъти на ден.

За диагнозата е важна не само недостатъчната честота на изпражненията, но и други симптоми. Родителите не винаги знаят как да идентифицират запек при бебета. Педиатрите и детските гастроентеролози поставят такава диагноза, ако рядко движение на червата (не повече от два пъти седмично) се комбинира с други симптоми: случаи на задържане на изпражненията преди това, трудно и болезнено изхождане, голямо количество плътни изпражнения в ректума. Нещо повече, запек се казва, когато има комбинация от поне два от тези симптоми за един месец. Но бебетата от първата година от живота, за разлика от по-големите деца, не могат да разберат, че нещо ги притеснява.

В допълнение към горните симптоми на запек при бебенцата, майките трябва да обърнат внимание и на допълнителни признаци:

- изпражненията са сухи и твърди;

- нарушен сън при бебето, често се събужда, тревожи се, плаче;

- изпражненията и газовете имат силна гнилостна миризма;

- по време на измиване и смяна на памперса детето проявява безпокойство.

Причините за запек при новородени и кърмачетата най-често не са свързани със сериозна патология на вътрешните органи или централната нервна система. В 95% от случаите проблемът се причинява от функционални, обратими нарушения. Недохранването и прехранването са на първо място сред грешките при храненето, които могат да причинят запек.

Запекът при кърмачетата по време на кърмене понякога се развива поради нарушение на диетата на майката, например, ако диетата на кърмачката съдържа твърде много животински мазнини и липсва фибри.

Една от възможните причини за проблеми с червата при новородени е дехидратацията. Недостатъчното вода може да провокира запек при бебета със смесено хранене и при хранене изключително със „изкуствени” храни.

Ролята на алергията в развитието на запек при кърмачета е убедително доказана: една от нейните прояви е спазъм на чревните мускули. Основното вещество, което причинява хранителни алергии при бебета през първата година от живота, е протеинът от краве мляко. В някои случаи е достатъчно да го изключите от диетата, за да разрешите проблема със запека.

Запек при бебетата - причини и лечение

Но се случва причините за запек при кърмачета да са по-сериозни. Въпреки че такива случаи са доста редки, те не могат да бъдат напълно изключени. Фактът, че задържането на изпражнения е причинено от сериозно заболяване или аномалия в развитието, може да се посочи от:

- отсъствие на първо изпражнение в рамките на два дни след раждането;

- запек, който се появява през първия месец от живота на бебето;

- кръв в изпражненията (освен ако не е причинена от пукнатини в ануса);

- изпражнения под формата на лента;

- повръщане на жлъчка;

- силно подуване на корема;

- изоставане в растежа и физическото развитие.

За поставяне на диагноза е необходим преглед. За да идентифицирате или изключите сериозна патология навреме, трябва да се свържете с педиатър веднага след откриването на тези симптоми.

Какво да правите, ако бебето има запек?

На първо място, трябва да запомните за опасностите от „самолечението“. Дори да ви се струва, че няма нищо лошо, не се опитвайте сами да помогнете на бебето. Не забравяйте да се консултирате с лекаря на детето си - той ще прегледа детето и, ако е необходимо, ще предпише необходимото лечение.

След консултация с педиатър родителите могат да предприемат следните стъпки.

Промяна на схемата на захранване

Хранителните препоръки при запек се различават при хранените с адаптирано мляко и кърмените бебета. Но, независимо от вида на храненето на бебето, е важно да се спази основното изискване - да се изключат недохранването и прекомерното хранене, тъй като, заедно с физиологичната незрялост на стомашно-чревния тракт, това е една от основните причини за функционални нарушения на храносмилането.

Ако една майка кърми бебето си, е важно да поддържате този максимално физиологичен тип хранене възможно най-дълго. В човешкото мляко има вещества, които спомагат за формирането на правилния състав на чревната бактериална флора и доброто храносмилане. Следователно, естественото хранене служи като най-добрата профилактика на запек, алергии и имунни проблеми.

Въпреки това, запекът при кърмачета по време на кърмене не е необичайно. Тъй като причината често се крие в нерационалната диета на кърмещата майка, педиатърът най-вероятно ще препоръча тя да коригира диетата. Необходимо е да се намали количеството животински мазнини, мляко (ако лекарят предполага алергия към млечен протеин при бебето) и храни, богати на танини (чай, какао, шоколад, тъмно грозде, райска ябълка, нар). Препоръчително е да увеличите съдържанието на диетични фибри в диетата - да ядете повече зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни.

Запек при бебетата - причини и лечение

Запекът при бебе с изкуствено хранене изисква други коригиращи мерки. Най-вероятно педиатърът първо ще оцени подхода на родителя за хранене, за да избегне недохранване или прехранване. Може би той ще предложи да дадете на детето повече вода. Педиатърът може да посъветва при бебе на възраст над четири месеца да започнете да въвеждате допълнителни храни. Заедно с всичко това може да се препоръча и подмяна на сместа за хранене.

Има заместители на кърмата, специално разработени за бебета с храносмилателни разстройства. По правило името им съдържа думата "Комфорт". Такива смеси имат частично хидролизиран млечен протеин, липса на палмово масло, пре- и пробиотици.

Други мерки за борба със запека при малки деца

- Предписване на лекарства с про- и пребиотици. Те нормализират състава на чревната микрофлора и поради това позволяват да се установи храносмилането. Тези продукти имат леко слабително действие.

- Билкови лекарства за намаляване на метеоризма и бебешките колики при запек. Такива свойства притежават копър, лайка, резене, анасон.

- Глицериновите супозитории (разрешени за бебета от три месеца) помагат за стимулиране на дефекацията. Със същата цел можете да масажирате аналната област.

- Топлите вани облекчават мускулния спазъм и са ефективни при спастичен запек.

- Коремният масаж подобрява мускулния тонус и помага при запек, причинен от хипотония.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest