Висцералните мазнини са мастно натрупване в нашето тяло, което не се намира в подкожните слоеве на талията и бедрата, а около коремните органи. Те са по-опасни от обикновените подкожни мазнини и също така е много по-трудно да се справим с тях.
Ако подкожните натрупвания могат в крайни случаи да бъдат отстранени хирургически, то за висцералните натрупвания лекарите все още не са открили метод да ги изрязват.
Висцералните отлагания също са важни за тялото, те предпазват вътрешните органи от въздействието на вътрешната среда. Но общия им обем не трябва да надвишава повече от 10-15% от общия брой на всички мастни клетки в тялото.
Каква е опасността от висцералната мазнина
Натрупванията над предписаната норма вече стават опасни за здравето. Излишъкът на висцералния слой може да провокира редица от следните заболявания:
- разширени вени, тъй като има прекомерно натоварване на краката;
- миокарден инфаркт, тъй като сърцето е покрито с мазнини, започва да функционира неправилно, което често води до катастрофални последици;
- хормонален дисбаланс;
- нарушение на метаболитните процеси в организма.
Каква е разликата между висцералната мазнина и подкожната мазнина
Тялото ни се нуждае от подкожна мазнина. Това е един вид резерв. Попълвайки енергийните резерви на тялото, то ни дава жизнена енергия и ни затопля в студения сезон.
Като се храним постоянно, ние попълваме запасите си от мазнини. Но със значителното им преувеличение тялото започва да депозира резерви не в подкожните слоеве, а директно в близост до вътрешните органи. Такива вътрешни мастни слоеве се наричат висцерална мазнина.
Наблюдава се увеличение на мастния слой около стомаха, черния дроб, жлъчния мехур, червата, бъбреците, гениталиите. Излишните висцерални мазнини блокират притока на кръв и лимфа към вътрешните органи. Вентилацията на белите дробове се влошава, образува се дисбаланс на кислорода в тялото, което води до затруднено дишане и сънна апнея.
Откъде идват висцералните отлагания
Генетиците твърдят, че склонността към натрупване на висцерална мазнина е преди всичко генетично предразположение. Но и ние самите сме виновни за нейното натрупване.
Повечето щастливи жени са с крушовидна структура на фигурата. Като правило, собствениците на сочни бедра и тънка талия са склонни да натрупват този вид мазнини много по-малко. Независимо от структурата на фигурата и генетичното предразположение, при жените след 40-годишна възраст производството на женски хормони намалява и вероятността от увеличаване на висцералната мастна тъкан значително се увеличава.
Мъжете не са склонни към образуване на целулит, но са склонни към натрупване на вътрешни мазнини. Напоследък често виждаме мъже с огромен корем или още го наричаме бирено коремче. И не напразно бирата влияе неблагоприятно на тестостерона, хормон, който се бори с излишните мазнини в мъжкото тяло. По природа мъжкото население е по-малко склонно към затлъстяване. Но това се отнася само за онези мъже, чиито нива на тестостерон са нормални.
Определяне на нивото на висцералната мазнина
За да определите количеството на "опасните" телесни мазнини, по-добре е, разбира се, да се свържете с лекар и да се подложите на медицински преглед. Но ако не сте голям фен на ходенето по лекари, проверете вътрешното затлъстяване сам.
Първо, трябва да измерите талията си. Ако размерът на талията е в общоприети норми, тогава не е нужно да се притеснявате за излишък от вътрешни мазнини. Нормата за жените е до 88 см, за мъжете до 94 см.
Второ, изчисляваме коефициент. Измерваме бедрата, талията и разделяме обиколката на талията на обиколката на бедрата. Коефициентът, който получаваме, ще покаже отклонение от положителната норма. За жените е над 0.88, за мъжете е над 0.95.
Например бедрата ви са 100, талията е 74, разделяте 74: 100 = 0.74. Както виждате, влизате в необходимата норма и все още няма от какво да се притеснявате.
Как да се отървем от висцералните мазнини
На първо място, трябва да преминете към здравословна диета. Увеличете приема на растителни храни, тоест ежедневната ви диета трябва да се състои от 70% зеленчуци и плодове.
Намалете приема на животински мазнини (масло, мазно говеждо или свинско) и подобни растителни мазнини (палмово и кокосово масло).
Необходимо е напълно да се изоставят трансмазнините, които се използват за създаване на различни заместители на естествени масла (така наречените продукти за мазане, евтина имитация на масло). Също така тези масла често се използват за приготвяне на различни мъфини, торти, бисквити, за приготвяне на сладкарски изделия.
Прегледайте диетата си и премахнете храните с висок гликемичен индекс. Такива храни драстично повишават кръвната захар, което увеличава синтеза на инсулин. А това е пряк път към образуването на излишни мазнини в талията.
Опитайте се да сведете до минимум консумацията на алкохолни напитки. Това дори не е до съдържанието на калории в алкохола, а мезетата, които консумираме без мярка, като пием.
Заменете обикновения бял хляб с пълнозърнест. Включете храни с високо съдържание на фибри в диетата си, за да прочистите дебелото черво.
Забравете за нездравословните закуски под формата на сандвичи с мазна наденица или бургери. Ядки, сушени плодове, цитрусови плодове, сурови зеленчуци и плодове са незаменима алтернатива на нездравословните сандвичи.
Най-важното е да отделяте време за редовни упражнения. Най-досадното е, че кляканията, навежданията на торса или люлеенето му не са много ефективни за изгаряне на вътрешната мастна тъкан. Само активна физическа дейност може да изгори висцералната мазнина, а именно бягане, плуване, колоездене, игра на футбол, тенис.
Основният враг на вътрешните мазнини е активността. Движете се повече, спазвайте правилата на здравословното хранене и мазнините ще се топят от ден на ден като сладолед в летен ден.