Менопаузата е съществен момент от живота на жените, през този период настъпват важни промени в организма им. Най-просто казано, това е моментът на загуба и огромна нужда от естроген.
Затова може да се каже, че менопаузата се характеризира с времето, когато нивото на естроген, произвеждан от женското тяло, намалява значително. Това създава дисбаланс в хормоналния фон и е причина за негативни симптоми.
Ако проследим накратко този процес - през пубертета производството на естроген започва. Хормоните са в баланс, а младото женско тяло получава огромни дози естроген. Силното намаляване на дозите води до поява на физически и умствени странични ефекти.
Естрогенът регулира телесната температура и затова горещите вълни през менопаузата са най-честия ефект. Той помага и за производството на серотонин, затова при намаляването му се наблюдават промени в настроението.
Понякога се наблюдава загуба на памет, повишено тегло, главоболие, сухота, повяхване на кожата, нарушения в съня, дискомфорт и други. Повечето жени страдат от загубата на естрогена в периода на менопауза.
През менопаузата тялото се нуждае от помощ, за да свикне с тази ситуация. Добре е да се подпомогне тялото в набавянето на естроген в периода на менопауза.
Основен и най-препоръчван метод е чрез полезни хранителни навици. Има редица храни, които добавят естроген към организма. На първо място бобовите култури, сред които грах, нахут, соя, боб, леща са много богати на фитоестрогени.
От плодовете най-питателни в това отношение са кайсиите. Кафето също е подходящ източник на естрогени. За да е ефикасно обаче, трябва да се приема в чиста форма или смесено с малко канела.
Други подходящи храни са слънчогледовите семки, картофите, доматите, сливите, нарът, черешите, морковите, цвеклото. Много билки са полезни в тази посока - джинджифилът, риганът, мащерката, куркумата, магданозът. Ядките също не са източник на естрогени.
Растителните протеини от соя са от полза. Освен че изгражда мускули, соевият протеин е оптимален източник на хормона естроген.
При нужда се предписва и медикаментозно лечение с таблетки, пластири, кремове или гелове, както и инжекции. Фитоестрогените помагат на жените в менопауза, които се справят по-трудно с проблема. Спортът също е начин за възвръщане на жизнеността.