Селенът е мощен антиоксидантен микроелемент, играещ важна роля за поддържането на функцията на ензимите, редуциращи свободните радикали. С изчистването на токсините от организма се постига покачване на имунитета ни и забавяне на процеса на стареене на кожата.
Селенът се грижи за здравето на щитовидната жлеза, за балансиране на метаболизма, за растежа на косата, укрепване на ноктите, предпазва ни от безплодие и ни дарява с енергия.
На пазара се предлагат всякакви хранителни добавки, съдържащи селен, но истината е, че можете да си го набавяте в достатъчни количества, ако започнете да включвате някои храни редовно в менюто си.
Ето кои храни са богати на селен:
Слънчогледови семки
Те са много богати както на селен, така и на витамин Е и се възприемат също като силен антиоксидант. Важно е да уточним, че се препоръчва консумацията на сурови слънчогледови семки, а не на печени, по-голяма част от които съдържат и много сол.
Бразилски орех
Сред всички ядки това е първенецът по съдържание на селен, като само 2-3 бразилски ореха биха ви набавили дневното количество селен, необходимо за организма ви.
Пилешко месо
Няма как да не сте чували, че при грип и простудни заболявания се препоръчва похапването на топла пилешка супа. Наред с всички свои безценни за организма съставки, пилешкото месо е доста богато и на селен, който отговаря за засилване на имунния ни отговор към болестите.
Яйца
Богат източник на протеини и хранителни вещества, яйцата са и добър източник на селен. Ако хапнете 2 твърдо сварени яйца, ще си набавите около 50 % от този жизнено важен микроелемент.
Овесени ядки
Те са богати не само на селен, но и на безценни фибри и витамини. Поради тази причина, както и че бързо утоляват глада ни, те често се включват в различните диети за балансирано хранене.
Хайвер
Пореден богат източник на селен, но и на протеини, желязо и витамин В12.
Риба тон
Също богат източник на селен, но с нея не трябва да се прекалява, защото подобно на много други риби, така и в рибата тон попадат замърсители, включително и живак.
Агнешки черен дроб
От около 100 г агнешки черен дроб бихте си набавили над 150 % от необходимия дневен прием на селен.
Тофу
Освен богатството от растителни протеини в тофуто се съдържа и много селен. Особено подходящ продукт, който вегетарианците и веганите редовно да включват в менюто си.
Варива
Сред тях изпъква бобът, който независимо дали е варен или печен, е много богат на селен.
Чиа
Тя спада сред по-новите и дори леко модерни храни, но е наричана суперхрана. Освен селен в семената на чиата се съдържат и много ценни аминокиселини, омега-3 и омега-6 мастни киселини, както и фибри.
Спанак
Навярно мнозина от нас свързват спанака с Попай Моряка и неговите мускули, но в това има голяма доза истина. Ако похапвате около 200 г спанак, наред с всички безценни за човешкото здраве негови съставки, ще си набавите и около 10 мкг селен.
Кафяв ориз
Доказано много по-здравословен от белия ориз, кафявия е много по-богат и на селен.
Пуешко
Пуешкото месо е добър източник на селен, но ви препоръчваме да избирате само месо от домашно отглеждани пуйки.
Гъби шийтаке
Тези азиатски гъби вече могат лесно да бъдат немерени и в нашите магазини, а само с половин чаша сготвени шийтаке бихте си осигурили около 30 % от необходимия ви дневен прием на селен. Неслучайно се наричат и Императорски гъби, не мислите ли?
Вижте повече за селенозата, както и как да действаме при липса на цинк при деца.