За да се поддържа здравето, са нужни много вещества и сред тях особено ярко се отличава магнезият. Този минерал участва в многобройни химични реакции и процеси в тялото и е сред елементите, които най-често липсват в човешкия организъм, а ползите от него за здравето са огромни.
Здравословни ползи от магнезия
Доброто функциониране на нервната система е невъзможно без достатъчни дози магнезий. Същото важи за мускулите и ставите. Повече от 300 ензимни реакции се осъществяват с участието на този минерал, както и синтеза на ДНК, РНК и протеините.
От магнезия зависят също: съкращаването на мускулите; кръвното налягане; метаболизма на инсулина; сърдечната дейност; нервно-мускулната проходимост; енергийният метаболизъм; ензимните реакции; структурата на костите, зъбите, сухожилията и други.
Дефицит на магнезий
Дневната нужда от магнезий е 300-400 милиграма, но дефицитът е често срещано явление в съвременния начин на живот. Недостигът се изразява най-често в нервно-мускулни, сърдечни и нервни разстройства. Недоимъкът на минерала се свързва често с болестта на Алцхаймер, инсулиновата резистентност, високото кръвно налягане, мигрената, сърдечните заболявания.
Храната се явява един от най-сигурните източници, от които можем лесно да си набавим минерала магнезий, макар че качеството на хранителните продукти не винаги се оказва достатъчно поради обедняването на почвите и оттам недоброто снабдяване на растенията с магнезий. Все пак храните, които го съдържат, трябва да присъстват в ежедневното меню.
Храни, богати на магнезий
Семена с магнезий
Семената са най-големият източник на магнезий от всички продукти. Те са в състояние на дадат 1/3 от нужните дози от минерала. Сред тях са конопеното семе, тиквеното семе, лененото семе, слънчогледът и сусамът. Те съдържат и полезни незаменими мастни киселини, фибри и антиоксиданти.
Зърнени храни
Пълнозърнести храни като житото, ръжта, овесените ядки, просото, елдата, киноата и амаранта са отличен източник на нутриенти, включително и на магнезий. Те са богати и на витамини от група В, белтъчини, други минерали и фибри.
Какаото изобилства от магнезий
Какаото съдържа много полезни минерали - желязо, калций, цинк, манган, мед, а също е антиоксиданти. Сред тях специално място заема и магнезият. Суровото какао - на прах и ли на зърна е основен източник на магнезий. То съдържа и теобромин, който е стимулант за нервната система.
Зеленолистни зеленчуци
Наред с желязото, мангана, витамините А, С и К, зеленолистните зеленчуци съдържат и добри дози магнезий. Спанак, кейл, манголд, коприва, рукола, лапад са все храни, които освен приятен вкус, дават на тялото и достатъчно магнезий.
Ядките са източник на магнезий
Вегетарианското меню ще бъде много бедно без ядките с техните витамини, минерали, мастни киселини и протеини. Най-много магнезий има в бадемите, кашуто, бразилските орехи, кедровите ядки, орехите, лешниците и фъстъците.
Бобови храни с магнезий
Бобовите храни са традиционни в нашата кухня и са отличен източник на магнезий. Съдържат и белтъчини и фибри. Едамаме, тофу, боб, соя са все възможности да се набави магнезий.
Плодове с магнезий
Плодовете трябва да бъдат незаменима част от менюто, що се отнася до нуждата от магнезий. Сушените смокини, авокадото, бананите, ябълките, маракуята, гуавата са сред първенците по съдържание на магнезий.
Вижте още: