Хлябът се смята за калоричен продукт, но това не е съвсем вярно. В около 100 грама хляб има 250 кило калории. Тази храна обаче ни засища, затова всеки, който хапва хляб на обяд и вечеря, има по-малка вероятност да преяде.
Диетолозите са на мнение, че здравият човек, без да се притеснява за своята талия, може да си изяжда по 300 грама хляб на ден.
Това са около 6 тънки филии хляб дневно. Или половин до един хляб в зависимост от това колко грама е продуктът.
Освен това чрез консумацията на хляб тялото се снабдява с достатъчно количество витамини и полезни вещества, които в хляба никак не са малко.
В най-популярната у нас храна се съдържат витамини от групата В, важни за здравия сън и доброто настроение, витамин Е, който е от най-голяма важност за поддържането на младежки вид и излъчване.
Хлябът съдържа и желязо, чийто ползи за кръвта са ни добре известни, както и полезния за нервната система магнезий.
Доказана е и друга полза от хляба - тези, които си ядат хляб, по-рядко се оплакват от очни заболявания. А хлебната коричка е много ефективна за изчистване на зъбния налеп.
Меката част, наред със слюнката, нормализира киселинно-алкалната среда в устната кухина и пречи на появата на кариеси.
По колко филии хляб да ядем на ден, за да сме слаби?
При спазване на доста диети нещата стоят малко по-строго. Отслабващите по принцип следват меню без хляб. Но обикновено не се грижат да приемат достатъчно количество полезни вещества, които губят поради изключване на хляба. Диетолозите не препоръчват изцяло да се отказваме от хляба. Склонните към наднормено тегло първо трябва да изключат захарта и захарните изделия.
За да не се навреди на здравето, при затлъстяване може да си консумират до 1-2 филийки хляб на ден, за да сме слаби.
Всичко това показва, че не е нужно да се изключва напълно хляба от менюто, дори при строга диета. За да се поддържа слаба фигура, трябва да се ограничи консумацията и при диета тя не бива да надхвърля 1-2 филийки хляб дневно, при това полезен пълнозърнест хляб.
Кои видове хляб трябва да предпочитаме?
За здравите хора е по-полезен обикновен ръжен хляб, но той не се препоръчва при язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, както и хроничен гастрит с повишена киселинност. При тези заболявания е по-подходящ пшеничният хляб. Но най-важното за хляба при здрав човек е да бъде пълнозърнест, защото всъщност организмът има нужда само от него.
Той е богат на фибри, преработва се по-бавно от организма и така поддържа чувството за ситост за по-дълго време. Баластните вещества в пълнозърнестия хляб, при преминаването през червата, стимулират дейността им и отнасят със себе си излишните мазнини от храната. Така помагат за намаляване на лошия холестерол в кръвта.
Не бива да се отказвате от хляба, дори и да не консумирате пшенично брашно. Тогава може да си приготвите различни кето хлябове и вкусен безглутенов хляб.