Силният вятър и по-ниските температури през тези сезони със сигурност не са първи приятели на устните ви. Кожата на устните е по-тънка и не се омазнява, което е предпоставка да се изсушава по-често и да се напуква.
Не са малко дамите, които имат вредните навици да се облизват и да си хапят устните, докато са навън. През есента и зимата, когато намокрите устните със слюнка и духне вятър, положението се влошава, защото кожата се изсушава още по-бързо.
Ето няколко идеи как да се справите с напуканите устни през есента и зимата!
1. Хидратирайте
Така устните ви никога няма да изсъхват, ще са привлекателни и сочни. Колкото повече хидратирате, толкова повече вода ще абсорбира кожата на устните и няма да покаже признаци на изсушаване. Добрата хидратация е най-верният приятел на тялото ви!
2. Ексфолирайте
Напуканите устни също имат нужда от ексфолиант, тъй като често върху тях се натрупва мъртва кожа. Можете да си направите домашен ексфолиант от малко мед и кафява захар, с който да масажирате устните. Не се престаравайте с натиска, за да не ги разраните.
3. Купете си балсам
Не е необходимо при всяко излизане да сте с тонове червило, което да покрива устните. Достатъчно е да имате подходящ безцветен балсам за устни, който да ви предпази от вредните влияния на ниските температури. В специализираните магазини има огромен избор от балсами, а според специалистите най-подходящи са тези с алое вера, масло от жожоба, пчелен восък, кокосово масло. Те са първи помощници в борбата с напуканите устни през зимата.
4. Не чоплете коричките!
Дори и при особено голямо старание да не се стигне до болезнени и разранени устни, ето че първите корички вече са се появили. Внимавайте да не ги пипате и чоплите, тъй като можете да ги инфектирате и буквално да заразите мястото с милиони микроби. Постарайте се възможно най-бързо да облекчите ситуацията с подходящия крем, нанесен обилно върху засегнатите участъци. След като попие, отстранете останалия крем и положете слой хидратиращ балсам. В най-тежката фаза на разраняване, когато напуканите устни могат дори и да кървят, не правете ексфолиране. Изчакайте, докато видите, че състоянието на кожата се подобрява и след това можете отново да се върнете към премахване на мъртвите наслагвания.