Стресът е неизменна част от ежедневието и всеки е попадал в неговия капан. Ето какво се случва с нас при стресова ситуация и как да си помогнем след преживян стрес.
Какво се случва с мозъка при стрес?
При стрес в мозъка възниква дисбаланс, който влошава невронната верига, участваща в регулирането на емоциите. Външно проявление на стреса са паник атаките, депресивните и тревожни разстройства, нарушения на съня, проблеми с концентрацията и други.
Необходимо е дисбалансът да се отстрани и да се възвърне чувството на спокойствие и увереност в собствените сили.
Методи за справяне със стреса
- Първата помощ, която можем сами да се окажем, е да извикаме спомена за някакво хубаво събитие от миналото. Така се създава когнитивна преоценка на ситуацията, което действа успокояващо и извежда фокуса на мислене от стресовата ситуация към една по-обширна перспектива.
- Друга подходяща стъпка е визуализацията на реална стресова ситуация, което подготвя съзнанието за неблагоприятните условия и стимулира търсенето на адекватни решения.
- Откриване и стопиране на дразнителите - добрата собствена преценка за наличните слабости на характера ще спомогне за оценяване на дискомфорта и стъпките за излизане от него - дишане, почивка, разсейване и други.
- Разбор на ситуацията от нов ъгъл - негативните емоции обземат мислите и не позволяват да бъдат заместени от нещо положително и градивно. Така се създава порочен кръг от негативизъм, който трябва да бъде разчупен чрез поглед над ситуацията от различен зрителен ъгъл.
- Нова мотивация - разсъждаването върху възможни бъдещи сценарии може да промени мисленето, водейки до подреждане на нови приоритети.
- Концентриране върху постигнатото и поставяне на малки цели, които може да създадат една нова картина на ежедневието, по-достъпна и по-реалистична.
Няма как човек да е подготвен за всичко, което животът може да му поднесе, но изграждането на мрежа от техники за справяне със стресови ситуации помага за снижаване на напрежението и изместване на фокуса, за избягване на възможни инфарктни моменти. Тренингът помага за изграждане на работещи модели в помощ на ума при дистрес, както се нарича острият стрес.
Вижте също и масла за успокоение на ума.