Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Позволено и забранено през първия триместър на бременността

Позволено и забранено през първия триместър на бременността

Жена лежи на поляна
Комплект за готвене от 9 части
Качество без компромис:
Комплект за готвене от 9 части
193.84 лв.

Казват, че единствената непоклатима връзка на тази Земя е тази между майката и нейното бебе. И това в действителност е така.

Дори и в първия триместър на бременността, който обхваща периода от 1-вия ден на последната менструация до около 13-тата седмица и в който бебето е само зародиш, майката започва да тръпне в очакване на неговата поява на бял свят.

Това е периодът, през който настъпват големи промени както за бъдещата майка, така и за нейното бебе и неслучайно е считан донякъде за критичен. Именно през този ранен етап от бременността започват да се формират всички жизнени системи и органи на плода. Вероятно оттук идва и суеверието, че за бременността не трябва да се споделя с чужди хора, докато не е изминало първото тримесечие от нея.

Ето какво се случва през този ранен триместър от вашата бременност с вашето тяло и какво е желателно да правите и какво не.

Бременността на всяка жена е различна, но характерни за първия триместър са някои симптоми, включващи умора, усещане за гадене и повръщане, подпухналост и подутост, промяна в апетита, често уриниране, главоболие и общ дискомфорт.

На първо четене това звучи ужасно, но подчертаваме, че изобщо не е задължително да изпитате и част от тези симптоми, както и че има много начини да се преборите с тях.

Щастлива жена

Ключов момент от нормалното протичане на първия триместър на бременността е здравословното хранене. То трябва да е балансирано, включващо прием на много течности (най-вече вода) и подсилено с хранителни добавки и витамини за бременни жени.

За да си осигурите възможно най-добрия хранителен режим, е добре да се обърнете към наблюдаващия бременността ви лекар, но тук все пак ще споменем някои основни принципи на здравословната диета.

Правилното хранене се изразява в това да консумирате само висококачествена храна, богата на сезонни плодове и зеленчуци, протеини, млечни и зърнени храни.

С цел премахване на токсините от организма гледайте да приемате поне по 8 чаши вода дневно, което ще доведе и до добра хидратация на организма ви.

Приемът на фолиева киселина е задължителен за този ранен етап на бременността, защото с нейна помощ ще избегнете риска от появата на някои вродени дефекти на нервната система на бебето ви.

Не се чувствайте виновна, ако ви спохожда често усещане за умора. Това се дължи на промените в хормоналния баланс, които настъпват в резултат на бременността. Отделяйте си достатъчно време за отдих и релаксация, но не забравяйте и че движението е важно. Честите разходки в парка и йога практиките са препоръчителни през тези месеци.

От изключително важно значение за първия триместър на бременността е да посещавате редовно вашия гинеколог, за да сте уверени, че вашата бременност протича гладко.

Веднага след като те установили, че сте бременна в резултат на направен тест за бременност, се обърнете към гинеколога си за насрочване на първи преглед за потвърждаване на бременността, извършване на основен преглед и получаване на ценни насоки по отношение на протичането на бременността.

Втори триместър

Основните изследвания, които се предприемат през първия триместър на бременността са анализ на кръв и урина, ултразвукови прегледи, генетични тестове, ранен биохимичен скрининг, фетална морфология и др.

През първият триместър от бременността риска от спонтанен аборт не е малък, но можете да го намалите, ако спрете тютюнопушенето и забравите за употребата на всякакви вредни субстанции като алкохол и наркотици.

Вижте още какво е важно да научите за бременността след 40 и как да подходим, ако се разболеем от грип по време на начална бременност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest