Носно изтичане или сополи са неизменният придружител на простудните и вирусните заболявания при децата. Променя се консистенцията на слузта, която се образува в носа със защитна роля, променя се обемът и цвета на сополите и това е индикатор, подсказващ за какъв тип инфекция става въпрос.
Децата най-често преминават през различни инфекции на дихателните пътища през зимния период. Това се отразява видимо при носното изтичане.
В началния стадий на всяко вирусно заболяване на горните дихателни пътища секретите имат ясен цвят и течна консистенция. В хода на заболяването секретът от носа става по-вискозен, гъст и белезникав на цвят.
Когато престои по-дълго в назофаринкса, секретът добива жълтеникав цвят. Сутрин след ставане първите сополи са жълти на цвят, след това отново стават белезникави. Всичко това е знак за започващ възпалителен процес в горните дихателни пътища.
Какво показват жълтите сополи при детето
Появата на жълти сополи при детето е индикатор, че детето се разболява и тялото му се опитва да се справи с инфекцията. Може обаче да бъде и сигнал за липса на вода в организма, а това се установява лесно по общото състояние на детето.
Ако секретът е обилен и жълт през целия ден и се съпровожда от болки в главата, лош дъх, температура на малчугана, това вече означава, че се наслагва бактериална инфекция.
Ако не се вземат мерки и не се започне адекватно лечение, бактериалното възпаление напредва и сополите стават зеленикави. Други симптоми са силно главоболие, мускулни и ставни болки, слабост, загуба на апетит, възпалено гърло, суха и влажна кашлица.
Лечение на жълти сополи при дете
Ако жълтите сополи при детето са постоянни през целия ден, най-добре да се вземе носно-гърлен секрет, за да се изследва за какъв вид бактериална инфекция става въпрос. Най-често се изолират мораксела катаралис, стафилококус ауреус и стрептококус плевмоние. Това ще помогне на лекаря да определи най-подходящото лечение. При правилно проведена терапия тази инфекция отшумява за 6-7 дни.
Често този цветен секрет се проточва дълго във времето и се отразява негативно на здравето на детето. Освен самото медикаментозно лечение е необходима промяна в хранителния режим на малчугана за подобряването на имунитета на мъника, по-продължително възстановяване у дома под адекватни родителски грижи, използване и на билколечение и народна медицина за преборване на инфекцията.
Вижте също как да се справим със зелени сополи и как да помогнем на бебе със сополи.