Недохранване представлява болестно състояние, при което индексът на телесната маса е 18.5 или дори по-нисък. Най-често недохранване възниква в резултат на небалансирана или недостатъчна консумация на хранителни вещества. Недохранването може да доведе до различни хранителни разстройства, в зависимост от това кои хранителни вещества липсват на организма. Недохранването увеличава риска от инфекции и сериозни инфекциозни заболявания. Недохранването е особено опасно за малки деца и подрастващи.
Според Световната здравна организация недохранването е най-тежката единична заплаха за общественото здраве в целия свят. Освен от бедност, недохранването може да бъде породено от семейна изолация, депресия, анорексия, алкхолизъм, неконтролиран захарен диабет, деменция, бъбречна недостатъчност, хронични заболявания на белите дробове и сърцето. Диетите, които много хора спазват, лесно могат да излязат от контрол и да причинят сериозни последствия за здравето.
Недохранване се среща в голяма част от развиващите се страни, а в по-богатите страни е по-характерно да се наблюдава нездравословно хранене, при което има излишък на енергия, мазнини и рафинирани въглехидрати.
Симптоми при недохранване
Основни симптоми на недохранването са голямо понижение на теглото, апатия, болки в мускулите, видимо измършавяване. Появяват се отоци в различни части на тялото, хипотония, брадикардия, лабилен пулс. В напредналите стадии на състоянието се появяват сериозни симптоми като диспнея, цианоза, сърдечна недостатъчност. Кожата е суха и сбръчкана, болните придобиват немощен старчески вид. Зрението и слухът отслабват. В напреднал стадий на недохранване се развиват състояния на кома, а изходът може да бъде и летален.
Недостигът на различните хранителни вещества се отразява по различен начин на организма. При липсата на мазнини настъпва невъзможност за абсорбция на разтварящите се в мазнини витамини; при липса на желязо настъпва анемия; при липса на витамин Е – нервни разстройства; при липса на калций може да се развие остеопороза, мускулни спазми, сърдечна аритмия; при липса на магнезий – хипертония; липса на калий – хипокалиемия и аритмия; при липса на йод се развива гуша.
Недохранването може да причини квашиоркор – тежко заболяване, което се дължи на недостатъчен прием на протеини. Характеризира се с отоци, подуване на корема и крайниците, увеличение на черния дроб, депигментация на косата и кожата.
Диагностициране на недохранване
Недохранването причинява отслабване и състаряване на тялото, поради което много лесно се диагностицира от лекаря. В напредналите етапи на недохранване се развиват сериозни заболявания и състояния, които лекарят трябва да открие и следователно лекува.
Лечение на недохранване
Недохранването е състояние, което изисква лекарска намеса. В леките случаи прогнозата е добра, но при тежките случаи на системно недохранване лекарите трябва да се борят за живота на своя пациент. Прилага се интравенозно вливане на течности, а когато важни органи са засегнати, трябва да им се обърне спешно внимание.
Хора, които страдат от недохранване в резултат на диети трябва да започнат постепенно захранване, за да не претоварят рязко организма. Недохранването води не само да физически, но и до психически проблеми, поради което лечението се насочва и в този аспект.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!