Прекомерният прием на фолиева киселина (фолат) по време на бременността и извън нея оказва негативно влияние върху мозъка, категорични за учени. Като резултат от своето проучване те констатирали, че предозирането с витамин В9 довежда до разстройство на нервната система. А то от своя страна довежда до поведенчески промени.
Оптималната доза фолиева киселина е от огромно значение за правилното развитие на невралната тръба на ембриона. Много е важно наличието на адекватни нива от нея в организма на жената, особено през първите три месеца от бременността.
Така се профилактира появата на спина бифида при новородените. Това заболяване се характеризира с непълно изграждане на гръбначния стълб на плода още вътреутробно. Като резултат детето е с парализирани долни крайници, а ако дефектът е по-сериозен, може да се стигне до летален изход.
Новата теза, че фолиевата киселина може да е вредна, ако се предозира с нея, е резултат от опити върху мишки. Женските такива били изложени на по високи дози витамин В9, в резултат на което учените потвърдили, че е налице промяна на девет гена при новородените.
Отрицателните ефекти от тази промяна се изразили в това, че новородените мишки били с хиперактивност и тревожно анормално поведение.
Експертите заявяват, че високите дози фолат могат да повлияят общото здравословно състояние на хората в световен мащаб. Важно е нейният прием, особено при бременните жени, да се контролира с повишено внимание.
Също в доклада се посочва, че са необходими допълнителни проучвания за това как високите нива на витамин В9 застрашават правилното развитие на новородените и повишават ли риска от аутизъм. Успоредно с това трябва да се проследи и как липсата на този витамин може да застраши живота.
Факт е, че всяка бременна жена трябва да се консултира със специалист за определяне на оптималната доза фолиева киселина. Често с цел предпазване от вродени дефекти на плода се препоръчва приемът ѝ няколко месеца преди забременяването.