Догодина във Великобритания може да има деца, които носят ДНК-то на трима родители. Мнозинството от депутатите (382 души) са подкрепили спорната процедура. Става въпрос за ин витро оплождането – възможно е да се прави изкуствено оплождане с генетичния материал на трима души.
Идеята на процедурата е да се предотвратят сериозните наследствени болести, които се предават от майка на дете. Процедурата ще се извършва по същия метод, по който се е правила и до този момент - с ДНК от майка и баща, но специалистите обясняват, че ембрионът ще включва и още едно ДНК от друга жена – донор.
Така нареченото митохондриално дарение всъщност не е лоша идея според много специалисти в областта. Процедурата ще направи щастливи много рискови двойки, защото те ще могат да отглеждат здрави деца.
Семействата, които се грижат за дете с някакво заболяване, най-адекватно могат да преценят дали това е правилен избор или не е, категоричен е директорът на здравната организация Wellcome trust, Джереми Фарар.
Очаква се до края на месеца законопроектът да бъде подпечатан и от Камарата на лордовете, а ако това се случи, процедурата ще започне да се изпълнява още от следващата година. Според данни около 2500 британки ще могат да се възползват от процедурата и да създадат семейство със здрави деца.
Противниците на идеята обаче обясняват, че приемането на подобно предложение и вкарването на закона в сила означава, че съвсем скоро ще започнат да се създават т.нар. дизайнерски бебета.
Застъпниците на това схващане обясняват, че в никакъв случай не бива да се допуска бебетата да бъдат генномодифицирани. Редица религиозни организации също оказват сериозна съпротива на идеята да се създават бебета с ДНК от повече от двама родители.
В същото време много учени обясняват, че тази техника ще даде чудесни шансове на родителите и техните дечица – ще живеят нормално, без да страдат. Във Великобритания всяка година се раждат около 125 бебенца с различни изменения, сочи статистиката.