Сред множеството диети, предлагащи сваляне на килограми през последните години, се обособиха две големи групи – нискомаслени и нискокалорични. Плюсовете и минусите, които привържениците им изтъкват, в повечето случаи само объркват хората, желаещи да пробват някой от двата метода.
За да разберем коя е по-ефективната диета, е добре да се запознаем с плюсовете и минусите, които имат нискомаслената или нискокалоричната диети.
Нискомаслена диета
При нея няма ограничения в броя калории за деня. Можеш да ядеш всичко, колкото искаш. Има само едно условие - мазните трябва да бъдат не повече от 20%. Данните показват, че с подобен режим могат да се свалят между 5 и 7 кг за 6 месеца.
Нискомасленият режим се спазва лесно, стига да съумеете да контролирате всички мазнини - от масло, свинско месо, шоколад, ядки и т.н. Хубавото е, че тя не ви обрича на глад и лишения. Условието е само да приемате ограничено количество мазнини през втората половина от деня.
Специалистите са категорични, че този режим е безопасен както за възрастни, така и за деца, бременни жени и кърмачки. Той осигурява прием на всички необходими на тялото белтъчини и въглехидрати, които засищат. Освен че създава определени здравословни навици, нискомаслената диета понижава [лошия холестерол] и нормализира кръвното налягане.
Един от минусите на подобен режим е, че невинаги действа. При хората на средна възраст, които водят заседнал живот, не дава осезаеми резултати. А дори да има такива, те са доста бавни.
В нискокалоричната диета например теглото се сваля много по-бързо. Но това също има своите последствия.
Нискокалорична диета
В този хранителен режим дневният прием на 2 500 калории се редуцира до 1 500-1 800 калории. Някои дори свалят дневния прием до 1 000 калории, но това не е здравословно и може да се окаже опасно.
Тази диета води до скоростно и видимо отслабване за кратък период от време. Истината обаче е, че след като я спрете, е твърде вероятно не само да възвърнете килограмите си, но и да качите отгоре. При някои хора пък се наблюдава тенденция изобщо да не свалят, въпреки че са намалили храната до минимум.
Едно от трудните неща при нискокалоричната диета, е изчисляването на калориите. Грешките в преброяването им достигат до 20%. Освен това механичното пресмятане също е грешен подход - има разлика дали приемате въглехидрати, протеини или мазнини. Доказано е, че недостигът на калории забавя метаболизма.
Тялото усеща, че храната няма да му стигне, и започва да трупа запаси. Обмяната на веществата се забавя, разходът на енергия се намалява, а лошото е, че това остава като последствие след спиране на режима. А забавеният метаболизъм неминуемо ще доведе до покачване на теглото, особено след като възвърнете нормалното си хранене.
Освен всичко друго при сваляне на килограми с нискокалоричната диета освен мазнини тялото губи и мускулна маса. След спиране тя се възстановява, но под формата на мастни натрупвания. Тялото губи витамини и минерали по време на режима. Подобни ограничения могат да доведат до редица здравословни проблеми.
Какъв е изводът?
В крайна сметка излиза, че с нискомаслената диета килограмите се свалят бавно, но сигурно. При нискокалоричната това става бързо, но често води до обратен ефект във времето. Спрямо тези данни всеки сам може да реши кое е най-подходящо за него.