Ключът към по-щастлив и по-здравословен живот се крие в нас. Звучи просто, но все още има толкова много неща, за които понякога не сме наясно. Вземете например възпалението, което често разпознаваме едва с появата на някакво медицинско състояние.
Причини за възпалението
Възпалението не винаги е лошо. От една страна, то помага на тялото ви да се защити от инфекции и наранявания. От друга страна, обаче хроничното възпаление е отправната точка на повечето заболявания.
Не е изненадващо, че през годините начинът, по който се храним, претърпя коренна промяна. В днешно време удобството и мигновеното удовлетворение са от първостепенно значение, проправяйки пътя за бързо нарастваща икономика на бързото хранене. Храната и начинът, по който се храним, дават на тялото ви най-доброто гориво и докато някои храни имат силата да лекуват, възстановяват и допълват, други храни имат неблагоприятно въздействие, зареждайки празни калории, лишавайки тялото ви от хранителни вещества и го подхранвайки с транс и наситени мазнини, които причиняват повече вреда, отколкото полза.
Възпалителните заболявания са широко разпространени в съвременния живот, от автоимунни заболявания като лупус, артрит и псориазис до диабет тип 1 и 2 и рак. Някои храни като захар и преработени храни съдържат съставки, които могат да предизвикат или влошат възпалението, докато пресните, цели храни е по-малко вероятно да имат този ефект. Поради тази причина противовъзпалителните диети добиха популярност напоследък за борба с разстройствата в начина на живот, които произтичат от възпалението.
Противовъзпалителната диета не е определен режим, а по-скоро стил на хранене. Най-популярните примери за този начин на хранене включват средиземноморската диета и диетата DASH (Диетични подходи за спиране на хипертонията).
Храните на растителна основа са естествено предпочитани като част от противовъзпалителното хранене и той се фокусира върху увеличения прием на плодове и зеленчуци, тъй като те са добри източници на антиоксиданти.
Диетичните антиоксиданти помагат за премахване на свободните радикали от тялото; свободните радикали се увеличават поради фактори на околната среда като стрес, тютюнопушене и пиене и са естествен страничен продукт на някои телесни процеси, включително метаболизъм. Свободните радикали могат да доведат до увреждане на клетките, което от своя страна увеличава риска от възпаление. Нашето тяло създава някои антиоксиданти, които помагат за премахването на тези токсични вещества, но диетичните антиоксиданти подпомагат процеса.
Полезни храни при противовъзпалителна диета
Някои добри противовъзпалителни храни са:
Плодове, като боровинки, ягоди и череши
Зеленчуци, включително младо зеле, крехък спанак и сочни броколи
Фасул и варива
Ядки и семена
Здравословни мазнини като маслини, зехтин и авокадо
Фибри
Подправки, като джинджифил и куркума
Мазни риби като риба тон и сьомга
Забранени храни при противовъзпалителна диета
За да намалите инфекцията, трябва да ограничите възпалителни храни като:
Преработени храни и закуски, които включват хляб, паста, чипс, печива, бисквитки и сладолед
Храни с добавена захар или сол
Нездравословни масла
Червено месо
Излишък от алкохол
Други аспекти, които трябва да имате предвид, за да намалите възпалението:
Източници на глутен
Все по-голям брой хора изпитват възпалителна реакция при консумация на глутен. Диетата без глутен не е подходяща или необходима за всеки; ако обаче глутенът предизвиква симптоми като подуване на корема и оригване и причинява дискомфорт, може да помислите дали да го премахнете за известно време, за да видите дали симптомите се подобряват.
Някои зеленчуци
Доматите, патладжаните, чушките и картофите изглежда предизвикват пристъпи при някои хора с възпалителни заболявания. Настройте се как се чувствате, след като ги имате.
Въглехидрати
Често е известно, че диетите с високо съдържание на въглехидрати причиняват възпаление при някои хора, дори с пълнозърнести храни и варива. Въпреки че не е необходимо да ги елиминирате напълно, намаляването на размера на вашата порция може да ви помогне да се чувствате оптимално.
Вижте също:
- Противовъзпалителни билки и подправки;