Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Забранени храни при висок креатинин

Забранени храни при висок креатинин

Забранени храни при висок креатинин

Високите нива на креатинин могат да показват редица основни здравословни състояния, включително бъбречна инфекция и бъбречна недостатъчност. Лекарите обикновено смятат, че високите нива на креатинин са над 1, 2 милиграма на децилитър (mg/dL) за мъже и 1, 0 mg/dL за жени.

Креатининът е отпадъчен продукт на мускулите. В здраво тяло бъбреците филтрират креатинина от кръвта и го отделят чрез урината. Високите нива на креатинин могат да показват проблеми с бъбреците.

Причини за високи нива на креатинин

Високите нива на креатинин обикновено показват, че бъбреците не работят както трябва. Възможните причини за тази дисфункция включват:

- бъбречна инфекция;

- гломерулонефрит – възпаление на бъбречните структури, които филтрират кръвта;

- камъни в бъбреците, които блокират пикочните пътища;

- бъбречна недостатъчност.

Забранени храни при висок креатинин

Извън бъбречната функция няколко други фактора могат временно да повишат нивата на креатинин над нормалното. Те включват бременност, дехидратация и консумация на големи количества протеини чрез хранителни източници или хранителни добавки.

Упражнението с висок интензитет също може да повиши определени кръвни биомаркери, включително креатинин. Лице, подложено на тест за креатинин, трябва да уведоми лекаря, ако приема някакви лекарства, гладува или се придържа към богата на протеини диета.

Някои лекарства могат да причинят временно повишаване на нивата на серумния креатинин или да увредят бъбреците.

Някои здравословни състояния също могат да увредят тези органи, което води до повишени нива на креатинин. Тези условия включват:

- Диабет;

- Високо кръвно налягане;

- Сърдечно заболяване.

Когато бъбреците са повредени и не могат да функционират правилно, креатининът може да се натрупа в тялото и да доведе до множество здравословни проблеми.

Следването на щадяща бъбреците диета и избягването или ограничаването на определени храни може да помогне за намаляване на натрупването на креатинин в кръвта ви, да подобри бъбречната функция и да предотврати по-нататъшно увреждане.

Забранени храни при висок креатинин

Забранени храни при висок креатинин

Ето и храни, които трябва да се опитате да ограничите или съвсем да избягвате при висок креатинин:

1. Сладки газирани напитки

В допълнение към калориите и захарта, които газираните напитки осигуряват, те съдържат добавки, които съдържат фосфор, особено тъмните газирани напитки. Много производители на храни и напитки добавят фосфор по време на обработката, за да подобрят вкуса, да удължат срока на годност и да предотвратят обезцветяването. Тялото абсорбира този добавен фосфор повече от естествения животински или растителен фосфор. За разлика от естествения фосфор, фосфорът под формата на добавки не е свързан с протеина. По-скоро се намира под формата на сол и е силно усвоим от чревния тракт. В резултат на това газираните напитки, особено тези, които са тъмни, като кока-колата, обикновено трябва да се избягват при висок креатинин.

2. Авокадо

Авокадото често се рекламира заради многобройните си хранителни качества, включително полезни за сърцето мазнини, фибри и антиоксиданти. Докато авокадото обикновено е здравословно допълнение към диетата, то се счита за една от храните с високо съдържание на калий, които трябва да се избягват при бъбречно заболяване. Всъщност едно авокадо със среден размер осигурява цели 690 мг калий. Авокадото, включително в гуакамоле, трябва да се ограничава или избягва при висок креатинин, ако ви е казано да наблюдавате приема на калий. Не забравяйте обаче, че различните индивиди имат различни нужди и вашата цялостна диета и здравословни цели са най-важното нещо, което трябва да имате предвид.

3. Консервирани храни

Забранени храни при висок креатинин

Консервираните храни като супи, зеленчуци и боб често се купуват поради ниската им цена и удобство. Повечето консервирани храни обаче съдържат големи количества натрий, тъй като солта се добавя като консервант, за да се увеличи срокът на годност. Поради количеството на натрий, намерено в консервите, често се препоръчва хората с бъбречни заболявания да избягват или ограничават консумацията им. Изборът на разновидности с по-ниско съдържание на натрий или такива с етикет „без добавена сол“ обикновено е най-добрият. Освен това, отцеждането и изплакването на консервирани храни, като консервиран боб и риба тон, може значително да намали съдържанието на натрий.

4. Пълнозърнест хляб

Изборът на правилния хляб може да бъде объркващ за хора с висок креатинин. За здрави хора обикновено се препоръчва пълнозърнест хляб вместо хляб от рафинирано бяло брашно. Пълнозърнестият хляб може да е по-хранителен, най-вече поради по-високото си съдържание на фибри. Въпреки това, белият хляб обикновено се препоръчва пред пълнозърнестите видове за хора с висок креатинин. Това се дължи на съдържанието на фосфор и калий. Колкото повече трици и пълнозърнести култури има в хляба, толкова по-високо е съдържанието на фосфор и калий. Яденето на една филия пълнозърнест хляб вместо две може да помогне за намаляване на приема на калий и фосфор, без да се отказвате напълно от пълнозърнестия хляб. Имайте предвид, че повечето хлябове и хлебни продукти, независимо дали са бели или пълнозърнести, също съдържат относително големи количества натрий.

Най-добре е да сравните етикетите за хранителни стойности на различните видове хляб, да изберете вариант с по-ниско съдържание на натрий, ако е възможно, и да наблюдавате размера на порциите си.

5. Кафяв ориз

Забранени храни при висок креатинин

Подобно на пълнозърнестия хляб, кафявият ориз е пълнозърнест продукт с по-високо съдържание на калий и фосфор в сравнение с белия ориз. Всяка чаша (155 грама) варен кафяв ориз съдържа 149 мг фосфор и 95 мг калий, докато 1 чаша (186 грама) варен бял ориз съдържа само 69 мг фосфор и 54 мг калий.

Може да успеете да включите кафявия ориз в диета за бъбреците, но само ако порцията е контролирана и балансирана с други храни, за да избегнете прекомерен дневен прием на калий и фосфор.

Булгурът, елдата, перленият ечемик и кускусът са питателни зърна с по-ниско съдържание на фосфор, които могат да бъдат добър заместител на кафявия ориз.

6. Банани

Бананите са известни с високото си съдържание на калий. Макар и с естествено ниско съдържание на натрий, 1 среден банан осигурява 422 мг калий. Ако сте били инструктирани да ограничите приема на калий, може да не е лесно, ако бананът е ежедневна храна. За съжаление, много други тропически плодове също имат високо съдържание на калий. Въпреки това, ананасите съдържат значително по-малко калий от другите тропически плодове и могат да бъдат по-подходяща, но също така вкусна алтернатива.

7. Млечни продукти

Диета при висок креатинин

Млечните продукти са богати на различни витамини и хранителни вещества. Те също са храна с високо съдържание на протеини и естествен източник на фосфор и калий. Например, 1 чаша (240 мл) пълномаслено мляко осигурява 205 мг фосфор и 322 мг калий.

И все пак, консумацията на твърде много млечни продукти, заедно с други богати на фосфор храни, може да бъде вредно за здравето на костите при хора с висок креатинин. Това може да звучи изненадващо, тъй като млякото и млечните продукти често се препоръчват за здрави кости и мускули.

Въпреки това, когато бъбреците са увредени, прекомерната консумация на фосфор може да причини натрупване на фосфор в кръвта, издърпвайки калций от костите ви. Това може да направи костите ви тънки и слаби с течение на времето и да увеличи риска от счупване или фрактури. Млечните продукти също са с високо съдържание на протеини. Всяка чаша (240 мл) пълномаслено мляко осигурява почти 8 грама протеин.

Може да е важно да ограничите приема на млечни продукти, за да избегнете натрупването на протеинови отпадъци в кръвта. Млечните алтернативи като необогатено оризово мляко и бадемово мляко са с много по-ниско съдържание на калий, фосфор и протеини от кравето мляко, което ги прави добър заместител на млякото, докато сте на бъбречна диета.

8. Обработени меса

Преработените меса отдавна се свързват с хронични заболявания и обикновено се считат за нездравословни поради съдържанието на консерванти. Преработените меса са тези, които са били осолени, сушени, консервирани.

Някои примери включват хотдог, бекон, пеперони, сушено месо и наденица. Обработените меса обикновено съдържат големи количества сол, най-вече за подобряване и запазване на вкуса. Следователно може да не е лесно да поддържате дневния си прием на натрий под 2300 мг, ако преработените меса са в изобилие в диетата ви. Освен това преработените меса са с високо съдържание на протеини.

Ако ви е казано да наблюдавате приема на протеини, важно е да ограничите преработените меса и особено ако имате висок креатинин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest