За да не се натоварва мозъкът, още от сутринта невролозите съветват да се спазват 3 правила - да не се използва телефона сутрин, да се мисли позитивно и да не се приемат преработени храни.
Има и още много условия, които е добре да се спазват, за да се опази мозъчното здраве.
Хигиена на съня
Добрата хигиена на съня включва 6 до 8 часа сън нощем, което е основно условие за добрата мозъчна дейност през деня.
Сънят помага на мозъка да преработва новопостъпилата информация, да създава спомени, да формулира нови понятия и идеи, да отхвърли токсични натрупвания на протеини, тоест да елиминира плаките.
Сънят е полезен и за по-добрата пластичност на мозъка и за способностите му да се адаптира към нови ситуации и да отработва новите преживявания. От тези способности зависят когнитивните функции в по-зряла възраст.
По-добра работа на сърцето
За да се поддържа мозъчното здраве са нужни упражнения, увеличаващи притока на кръв към мозъчната кора, а за да се изпомпва нужното количество кръв е необходимо здраво сърце. Доказано е, че тези, които имат по-здраво сърце по-рядко се разболяват от Алцхаймер, а такива обикновено са активни хора, които редовно правят физически упражнения.
Повече движение за по-добро здраве на мозъка
Всяка седмица са нужни 150 минути физически упражнения общо, разпределени във всеки от дните за раздвижване на тялото. Разходките влизат към тази активност.
Приятно прекарване на времето навън
Самотата е вредна за психичното здраве. За емоционалното благополучие на човека е важна комуникацията с други хора з а добър емоционален живот. Хората със широки социални контакти живеят по-дълго според проучванията.
Тези връзки стават особено важни с напредване на възрастта. Обяд с приятели, доброволчество са все възможности за удовлетворителна работа в тази посока.
Научаване и изпробване на нови неща
Новите запознанства, новите места за посещение поддържат мозъчната острота и засилват вниманието, а това е полезно за здравето и кондицията на мозъка.
Дори занимания като реденето на пъзели е неочаквано благотворно за пластичността на мозъка, за неговата редовна работа, особено в по-зряла възраст.
Пълноценно и здравословно хранене за здраве на мозъка
Преработената храна влошава когнитивните функции и засилва опасността от деменция. Всички процеси, характерни за напредването на възрастта, се отразяват по различен начин на отделните органи, като не подминават и мозъка. Затова пълноценното и здравословно хранене се явява бариера пред тези негативни промени.
Вижте още:
- Полезни навици за подмладяване на мозъка;