Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Как и с какво да нахраним правилно мозъка

Как и с какво да нахраним правилно мозъка

Мария СимоваМария Симова
Копирайтър
53982
храни за мозъка

Днес, всеки който се интересува, получава огромно количество информация за това как да развие и укрепи мозъка си. За тази цел има специални треньори, упражнения, ръководства и обучения.

Тези методи дават своите резултати както да подобрите паметта си, така и да се научите да четете по-бързо или успешно да разпределяте вниманието си.

Функционално обучение е доста полезен начин за подобряване енергийните възможности на мозъка. С други думи - чрез трениране на това или онова умение, ние даваме енергията на мозъка, която му е необходима за поддържане в добър тонус.

Навярно знаете какво е чувството, когато след дълъг период безразборно хранене внезапно осъзнаете – че вече не можете да живеете по този начин и отивате на тренировки. Един организъм, който не е очаквал такъв обрат, вече се адаптира към щастливия начин на живот, но започва да има нужда от повече енергия, за да се възстанови баланса. Необходим е повече сън, повече храна или и двете.

А какво да кажем за мозъка, как се справя е той? Когато предявяваме по-високи изисквания към нашия "ценен приятел", трябва да сме готови да му дадем нужното.

Няколко прости съвета, дадени по-долу, ще ви обяснят как можете да угаждате на мозъка и да удължите живота му.

Полезен режим за мозъка

сънят е важен за мозъка

Да, за нас е по-лесно да разпределяме енергийните си ресурси, ако сме наясно кога, къде, какво и колко ще направим.

Достатъчно сън за мозъка

Изключително важен за мозъка: за един възрастен е нормално да спи поне 6 часа на ден (това е минимално), а съвсем нормално е 6-9 часа. Не бива обаче да се мисли, че колкото повече, толкова по-добре, редовният сън за повече от 9 часа вече е хиперсомния, това означава че нещо е сбъркано в тялото.

Правилната храна за мозъка

Нито един орган не абсорбира кръвната глюкоза с такава скорост и в такива количества, както мозъкът. До 70% от глюкозата, отделяна в кръвта от черния дроб, се абсорбира от мозъка. Ето защо, при стресова ситуация, трябва внимателно да следите храненето си, например – не трябва да приемате строга диета по време на тежки периоди.

Кислород

За да използваме глюкоза, а именно за да я окислим, нашият мозък се нуждае от кислород. Затова баналното ядене на шоколад е радост за мозъка. Ходенето на чист въздух, редовното проветряване и дихателните упражнения са нашите истински приятели, ако искаме нервната ни система да е здрава.

Активност

тренировките помагат за здравето на мозъка

Нашият мозък осигурява не само интелектуална дейност, но и всякаква друга. Следователно, когато спортуваме, и нашият мозък спортува. През това време за разлика от умствената работа се задействат и други зони. По време на физическа активност в тялото възникват куп процеси, всеки от които се занимава в мозъка. По специално, активирането на кръвоносната система допринася не само приток на кръв в мозъчните съдове, но също така и за потока на цереброспиналната течност в него, което му помага да бъде в добра форма.

Дайте и почивка на мозъка

Този елемент има нещо обща с полезния режим на мозъка, защото призовава да се помисли за времето, което посвещаваме на тази или онази дейност. Всички сме чували, че колкото повече обучаваш мозъка – толкова по-добре, Мозъкът се нуждае от постоянно натоварване, за да не закърнее. Всички тези твърдения са верни и уместни, но едно трябва да се има предвид: всяка работа на мозъчните клетки ускорява метаболизма в тях, а всеки метаболизъм има неговите отпадъци.

В мозъчните клетки това са фрагменти от протеини, които се изхвърлят в междуклетъчното пространство и се почистват през нощта от цереброспиналната течност. Ако интензивно се използва някакъв участък от мозъка, съответно се натрупва повече „боклук“, преведено на разбираем език – ако искате да използвате мозъка си интензивно, уверете се, че има нормално количество сън и упражнения. Седейки на една и съща работа ден и нощ – това не тренира мозъка а обратното, те отслабват умствената дейност.

Вижте още:

- 5 ефективни метода за поддържане здравето на мозъка;

- Изумителни факти за мозъка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest