Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравна Енциклопедия»Синдромът на претрениране

Синдромът на претрениране

Синдромът на претрениране

Синдромът на претрениране е състояние, което се случва, когато тренирате твърде често или твърде интензивно за достатъчно дълго време, което започва да наранява тялото ви. Обикновено засяга спортисти - особено хора, които тренират за състезания.

Важно е да дадете време на тялото си да си почине и да се възстанови след всяка интензивна физическа активност, особено ако се опитвате да преминете границите си, за да станете по-добри в даден спорт или дейност.

Синдромът на претрениране причинява физически симптоми, но също така може да повлияе на вашето психическо и емоционално здраве. Посетете лекар, ако забележите симптоми като болка, умора и внезапен спад в представянето ви.

Видове синдром на претрениране

Лекарите разделят синдрома на претрениране на три етапа въз основа на това къде ви засяга и какъв тип симптоми изпитвате:

Етап 1 на синдрома на претрениране - функционално претрениране

Етап 1 причинява леки симптоми, които може да са трудни за забелязване или разграничаване от обичайните болки след тренировка. Вашето тяло ви дава предупредителни знаци, че не се възстановява правилно между сесиите на активност.

Етап 2 на синдрома на претрениране - синдром на симпатиково претрениране

Етап 2 причинява симптоми, които засягат симпатиковата нервна система - частта от нервната ви система, която контролира реакцията на тялото ви на стрес.

Етап 3 на синдрома на претрениране - парасимпатиково претрениране

Етап 3 причинява симптоми във вашата парасимпатикова нервна система, което отпуска системите на тялото ви. Етап 3 обикновено е най-тежкият и отнема най-дълго време за възстановяване.

Синдромът на претрениране невинаги е прогресивно състояние. Това означава, че не всеки със синдрома започва от етап 1, след което развива етап 2 и след това 3 по ред. Възможно е да имате който и да е етап без другите - зависи къде изпитвате симптоми и как синдромът на претрениране ви засяга.

Претрениране

Какви са симптомите на синдрома на претрениране?

Синдромът на претрениране може да причини физически и умствени (психологически) симптоми. Кои симптоми обикновено изпитвате, зависи от това кой стадий на синдрома имате.

Симптомите на претрениране в етап 1 включват:

- Мускулна болка и скованост.

- Неочаквана загуба или наддаване на тегло.

- Безпокойство.

- Лош сън или събуждане с чувство на умора.

- Разболяване по-често от леки проблеми като настинки.

Симптомите на етап 2 могат да включват:

- Безсъние.

- Промени в настроението като чувство на раздразнителност, възбуда или неспокойствие по-често от обикновено.

- Тахикардия (необичайно ускорен сърдечен ритъм, повече от 100 удара в минута в покой).

- Високо кръвно налягане (хипертония).

Симптомите на етап 3 могат да включват:

- Умора (чувствате се изключително уморен през цялото време).

- Депресия.

- Загуба на мотивация за трениране или активност.

- Брадикардия (необичайно бавен сърдечен ритъм, под 60 удара в минута в покой).

Синдром на претрениране

Какво причинява синдрома на претрениране?

Може да изглежда очевидно, но твърде много тренировки, практикуване или работа причиняват синдром на претрениране. Естествено е да искате да се подобрите, особено ако сте състезателен спортист.

Много спортисти израстват, чувайки, че без болка, няма печалба, но това всъщност не е най-безопасният начин да станете по-добри във вашия спорт. Тласкането на тялото ви над границата му твърде често или твърде много наведнъж може да ви навреди повече, отколкото да помогне.

Претренирането понякога може да означава твърде често трениране, без да давате на тялото си достатъчно време за почивка и възстановяване между сесиите. Това може също да означава внезапно увеличаване на интензивността на тренировката. Например, можете да развиете синдром на претрениране, ако сте бегач и правите дълги бягания всеки ден, дори ако ви боли или ви се гади след това. Можете също така да получите синдром на претрениране, като внезапно удвоите колко далеч стигате при обичайните си бягания, без да изградите издръжливостта си постепенно.

Какви са рисковите фактори за синдрома на претрениране?

Всеки, който е физически активен, може да развие синдром на претрениране. Състезателите или спортисти на високо ниво, които активно се опитват да подобрят или поддържат елитно ниво на представяне, имат по-висок риск, особено ако засилвате тренировките преди среща или състезание.

Децата и тийнейджърите, които се специализират в един спорт рано, имат повишен риск от синдром на претрениране. Децата, които се чувстват подложени на натиск да бъдат най-добрите или да спечелят независимо какво, също са по-склонни да го развият.

Спортовете, които проследяват представянето въз основа на състезания или изпитания за време, е по-вероятно да причинят синдром на претрениране, включително:

Твърде много тренировки

- Бягане.

- Плуване.

- Колоездене.

Какви са усложненията на синдрома на претрениране?

Ако тялото ви е изтласкано извън границите си и имате синдром на претрениране, имате повишен риск от:

- Повтарящи се наранявания.

- Навяхвания.

- Мускулни разтежения.

- Тендинит.

- Разкъсвания на хрущял.

- Травми на ставите.

Колко дълго продължава синдромът на претрениране?

Тялото на всеки е различно и вашият треньор ще ви каже колко време трябва да почивате. Колко дълго имате синдрома на претрениране, зависи от това кой етап имате или колко тежко е било претренирането.

Като цяло, по-ранните етапи обикновено продължават около няколко седмици. По-тежките етапи могат да продължат месеци или повече.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest