От всички познати гъбични инфекции най-разпространената и вредна е кандида албиканс. Тя има повече от 25 разновидности. Най-важните фактори за развитието на кандида са употреба на синтетични антибиотици, консумацията на месо, третирано с различни препарати, хлорираната питейна вода, неправилно хранене, хормонални лечения и липсата на физическа активност.
Обикновено кандидата живее в червата, гениталиите, устата и гърлото. Наличието и в гениталиите се нарича вагинит, а в устата – млечница.
Правилното хранене би помогнало в борбата с този упорит враг. Консумирайте много пресни зеленчуци, които са приготвени на пара или са напълно сурови. Наблегнете на храни, богати на протеини. Това например са рибата и птичето месо, семки, тофу, яйца, орехи и лешници.
Въглехидратите трябва да съставят едва 10% от диетата. Позволени са ориз и бобови храни, щир и елда.
Плодовете, които може да включите в диетата са грейпфрут, папая, ягоди, малини и къпини.
Други позволени храни са морските храни, зехтин, соя, бял ориз, зеленчукови пюрета, неподсладени сокове от червена боровинка, крекери и билкови чайове. Увеличете приемът на чесън и лук, бета каротин и витамин С, които може да си набавите от тъмнозелените зеленчуци. Консумирайте семена и ядки, защото са богати на витамин Е.
Избягвайте въглехидратите и храни богати на захар, за да намалите хранителната среда на кандидата. Не са препоръчителни и консервирани храни и ферментирали такива. Ограничете и храните, съдържащи дрожди, оцет и вино, както и млечните продукти. Разрешено е само кисело мляко със съдържание на живи бактерии, които подпомагат стомашно-чревния баланс.
Избягвайте силни антибиотици и цигарите. Така ще лишите дрождите на кандида от храна.
В допълнение трябва да ограничите консумацията на мед, меласа, шоколад, алкохол, оризов и царевичен сироп. Не яжте храни, съдържащи мая и глутен.
Спазвайте тези ограничения до три месеца. След като отмине този период, започнете да връщате една по една забранените храни в своето меню.