Глосит

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Глосит
Електронен термометър за деца
Препоръчано за теб:
Електронен термометър за деца
8.50 лв.

Глоситът е болестно състояние, характеризиращо се с възпаление на езика. Глоситът е първичен, вторичен или хроничен възпалителен процес на езика, който се развива в резултат на различни етиологични фактори.

Той може да се дължи на редица състояния и заболявания – тютюнопушене, травми в областта, злоупотреба с алкохол, консумация на твърде горещи храни, анемия, лоша орална хигиена, бактериална или вирусна инфекция, дефицит на цинк, витамин С, витамини от В-групата, ниацин, витамин Е, тиамин, фолиева киселина. Глоситът може да възникне от хранителна алергия, обезводняване, псориазис, лихен планус и др.

Видове глосит

Основно глосит се проявява в две форми – повърхностна и дълбока. Повърхностният глосит е една от формите на стоматит, а дълбокият глосит се характеризира с образуване на гнойни рани по езика.

Болести на езика

Една рядка форма на повърхностния глосит е географски език. Наблюдава се предимно при деца и болни с кахексия /изтощителна загуба на тего и мускулна маса/.

Катаралният глосит се наблюдава при някои инфекциозни заболявания като морбили, коремен тиф, скарлатина. При катаралния глосит езикът е оточен и зачервен, а по ръба му си личат повърхностни ерозии.

При хроничният глосит повърхността на езика има блестящ червен цвят. Подобен глосит се наблюдава при желязодефицитни анемии.

Хайверен език – наблюдава се предимно при хора над 40-годишна възраст по долната част на езика. В подезичната област се образуват виолетово-сиви надигнатости, под които прозират разширени кръвоносни съдове.

Уремичен глосит – езикът е оточен и зачервен. Измененията могат да се наблюдават при остри възпаления на устната кухина и недостиг на витамин РР.

Симптоми при глосит

Симптоми при глосит

Глоситът протича в различни форми, поради което симптомите се различават. Най-общо състоянието се характеризира с ерозии в областта на езика, болки, блестящ червен цвят, разширени кръвоносни съдове.

Болестната картина протича освен с болка и с неприятен сладникав вкус в устата. При допир езикът е силно болезнен. Повърхността му е покрита със сивобял до кафеникав налеп, който се премахва много трудно.

Диагностициране на глосит

Глосит може да протече с редица усложнения, затова при появата на първите симптоми, най-добре е да се обърнете към стоматолог.

Жълт Кантарион

Специалистът прави внимателен оглед на устната кухина, запознава се с оплакванията на пациента. Възможно е да се назначат изследвания, които да установят причините за възникване на глосит.

Лечение на глосит

Една от най-важните лечебни процедури при глосит е изплакването на устната кухина с подходящи антисептични разтвори. Когато заболяването е причинено от патогенни бактерии, лекарят назначава антибактериални и противовъзпалителни препарати. В случай на механична травма лечението се състои в изпилване на острите краища на счупен зъб или корекция на неправилно поставената протеза.

За да се намали болката при хранене, се препоръчва преминаването към щадяща диета – консумация на супи, каши и пюрета. Когато глоситът е причинен от вътрешни заболявания, лечението се съсредоточава към тях.

Народна медицина при глосит

Сутрин, обед и вечер преди хранене болният може да жабури устата си с глътка от предварително приготвена отвара. За целта 500 мл зехтин се смесват с 6 с.л. цвят от жълт кантарион и сместа се вари 1 час на водна баня. Отварата престоява 12 дни, след което се прецежда. Жабуренето трябва да продължава около 10 минути.

За премахването на лошия дъх, лицето може да се жабури в продължение на 20 дни всяка сутрин преди хранене със слаб разтвор на калиев хиперманганат. Веднага след това се изпива 1 с.л. от същия разтвор.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни