Апетитът скача през есента. Причина за това е сезонната депресия. Резултатът - надебеляване.
Есенната депресия докарва на хората повишен апетит. Лошото в случая е, че за разлика от други видове депресии, от тази страдат седем от десет души, а това е наистина сериозна цифра.
Медицинският термин за есенната депресия е сезонно афективно разстройство. Тя представлява форма на депресия, която настъпва през есента и зимата. Състоянието е в своя пик през октомври и ноември.
Депресивните състояния по правило предизвикват нарушение в комуникацията между невроните. Това се дължи на нарушени нива на норепинефрина, серотонина и допамина - трите вида химични съединения в мозъка, които предават електрическите сигнали между клетките.
За да бъдете диагностицирани с есенна депресия, трябва да сте изпитвали характерните симптоми през последните две години от посоченото време. По правило те не се проявяват през пролетта и лятото. Състоянието е официално регистрирано като реално съществуващо още през 1987 г. от Американската психиатрична асоциация.
С настъпването на есента организмът ни логично започва да се стреми към натрупване на запас от мазнини. Колкото по-депресирани се чувстваме в този период, толкова повече храна ядем. Факторите, които повишават апетита, са двойно повече отпреди, а това определено си казва думата.
Когато е студено, човек яде по-калорична и питателна храна. Това е естествена реакция, чрез която организмът се подготвя за зимата. Потребностите ни от енергия се оказват пряко зависими от климата и времето. Всеки път когато ни стане студено, усещаме нужда от калорични храни за сметка на енергията, която не ни достига.
Обменът на енергия в тялото е нещо индивидуално. В тези периоди най-трудно е на хората, които често са се подлагали на строги диети за отслабване. При тях обменни процеси са настроени за натрупване на енергия, а не за нейното потребяване.
През есента вали по-често и се стъмва по-рано. Това ни кара все по-често да се настаняваме пред телевизора или компютъра и търсим доброто настроение с помощта на сладките изкушения.
През есента в организма се намалява и съдържанието на серотонин. Това е и причината да изпитваме по-голямо удоволствие от продуктите, съдържащи захар, които повишават неговото ниво. Това води до временно подобряване на настроението, но и незабелязано покачване на теглото.
Поради всичко това по време на есенните и зимните месеци е необходимо съзнателно да ограничим употребата на сладки неща. Гимнастиката и разходките на чист въздух са много по-ефективен начин за подобряване на настроението. Освен това движението носи и допълнителни ползи за здравето и фигурата.
Опитайте се да не изпадате в дълбоки депресии и лошо настроение, защото това ще се отрази пряко на фигурата ви. Още от самото начало на застудяването включете в менюто си колкото се може повече от сезонните плодове.
Вижте още: