Тенденциите в храненето идват и си отиват, но мненията на специалистите по въпроса дали е вредно или не кокосовото масло, остават противоречиви.
От една страна, експертите по хранене препоръчваха да се избягват тропическите масла поради високото съдържание на наситени мазнини. През последните пет години обаче видяхме, че кокосовото масло се смяташе за здравословно. Хората започнаха да ядат кокосови орехи в неограничени количества, като добавяха маслото към кафето си, печеха бананов хляб с него и го слагаха в сладкиши.
След време в YouTube се появи вирусно видео, в което професор от Харвард категорично обяви, че кокосовото масло е чиста отрова. Това е една от най-лошите храни, които можете да ядете, твърдеше професорката пред USA Today.
Нещата са спорни, но ето какво казва науката.
Консумацията на кокосовото масло по време на диета може да доведе до пренатоварване на организма с наситени мазнини.
Многобройните ни проучвания сочат, че дългосрочните ефекти от диета с високо съдържание на наситени мазнини са вредни за здравето Ви, обяснява Трейси Лоукууд Бекерман, регистриран диетолог в TLB Nutrition в Ню Йорк. Излишната наситена мазнина повишава лошия LDL холестерол, което увеличава риска от сърдечни заболявания.
Поддръжниците на кокосовото масло пък твърдят, че неговите наситени мазнини са предимно средноверижни триглицериди (МСТ). MCT са склонни да се използват за енергия в организма, като по-малко се съхраняват като мазнини, убедена е Алиса Ръмси, създател на Ditch the Diet Challenge.
От друга страна, мастни киселини с дълга верига са тези, които са склонни да увеличават нездравословните нива на холестерола. Обаче само около 15% от мазнините в кокосовото масло са от истински MCT - така че повечето от MCT в кокосовото масло действат точно като другите наситени мазнини, обяснява диетоложката.
Преглед, публикуван в Рецензии за хранителните вещества, показва, че кокосовото масло повишава LDL холестерола повече от ненаситените растителни масла и по-малко от маслото. А съветът на Американската сърдечна асоциация през 2017 г., който анализира повече от 100 проучвания, заключава, че хората трябва да заменят наситените мазнини с полиненаситени мазнини с цел понижаване на риска от сърдечни заболявания.
Докато не се появи проучване, което да доказва друго, съветвам клиентите си да поддържат всички приеми на наситени мазнини в препоръките за хранителните насоки. Това включва червено месо, млечни продукти с високо съдържание на мазнини и да, кокосово масло, казва специалистът по хранене Миа Син. Тя предлага спазването на препоръките на AHA за ограничаване на наситените мазнини до 5 до 6% от дневните общи калории, което е около 13 грама. А 1 с.л. кокосово масло съдържа 11 грама наситени мазнини.
Затова преценете сами как ще използвате кокосовото масло, тъй като освен в кулинарията то има широко приложение в медицината и козметиката.