Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Храни за бързо преодоляване на есенната депресия

Храни за бързо преодоляване на есенната депресия

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190208
Храни есенната депресия

Тъгата, присъстваща в студените есенни дни, може да бъде нещо повече от мимолетно настроение, сигнализиращо за наличието на есенна депресия. Сложните въглехидрати, омега-3 мастните киселини и водата са част от елементите, които ви помагат в борбата с есенната меланхолия.

С намаляването на дните имунната система сякаш губи силата си, което ни кара да се чувстваме слаби и тъжни. Безсънието или прекомерният сън, депресията, липсата на концентрация, колебанията в апетита и желанието за изолация са сред симптомите на есенна депресия. Те обикновено започват да се появяват през първите седмици на есента.

Всеки може да развие есенна депресия, но това състояние е често срещано при хора, живеещи в райони на земното кълбо с малко слънце. Също се появява повече сред жените и сред хората, които имат роднини, страдащи от тревожност.

Нездравословната диета може да бъде отговорна за есенната депресия. Първите стъпки, които трябва да предприемем по отношение на храненето, са да се научим как да правим правилния избор.

Когато настъпи състоянието на апатия или умора, специфично за есенните месеци, това е ясен сигнал, който ни казва, че начинът ни на живот не е най-удобният за тялото. За да се предотвратят тези състояния, специалистите препоръчват да консумираме големи количества храни, богати на витамини, минерали, ензими и фитонутриенти. По този начин ще навлезем в студения сезон с укрепена имунна система, която ще ни помогне да се справим със студа и сезонните заболявания.

Кои са конкретно основните хранителни вещества против умора? В следващите редове вижте най-добрите храни срещу есенна депресия:

Сложни въглехидрати срещу депресия през есента

сложни въглехидрати помагат при есенна депресия

Добрите въглехидрати (т.е. тези с бавно усвояване или нисък гликемичен индекс) от пълнозърнести храни, бобови растения, пресни зеленчуци и плодове помагат на тялото да изгаря по-ефективно мастните натрупвания, без да изчерпва мускулния запас за енергия.

Идеалната балансирана диета се състои от 50-55% качествени въглехидрати, 20-25% протеини и 20-30% мазнини, за предпочитане ненаситени, от растителен произход. Докато се усвояват, сложните въглехидрати осигуряват енергия постоянно, а съдържащите се в тях фибри забавят процеса на храносмилане, така че предоставената енергия е трайна.

Омега-3 мастни киселини

Намиращи се в мазни риби (като сьомга, херинга, скумрия, черен дроб на треска), ядки и зехтин, тези незаменими мастни киселини, както подсказва името, играят важна роля в поддържането на здравето на мозъка. По този начин ни помагат, за да останем фокусирани. 

Орехите са сред най-добрите храни за преодоляване на есенната депресия, но и помагат срещу глада, благодарение на съдържанието си, богато на омега-3, протеини, минерали и витамини. Ядките, които осигуряват качествена енергия, включват бадеми, бразилски орехи, кашу, лешници, пекани, но също така и обикновени български орехи. Консумирайте ги неосолени и сурови, защото при термична подготовка те губят хранителните си вещества.

Храни с вода

В допълнение към пиенето на 8-10 големи чаши вода дневно, ние трябва да ядем храни, които съдържат над 80% вода, като супи, чайове, но също така и сочни зеленчуци и плодове като краставици, домати, зеле, сливи, портокали, мандарини. Липсата на вода в тялото ни ни причинява главоболие и бавни реакции. А това се отразява и на настроението ни.

Как да се предпазим от есенна депресия?

храни срещу есенна депресия

Опитайте се да прекарвате колкото се може повече време на открито, дори и да е облачно. Ефектът от естествената светлина е много важен за нашето психично здраве. Също така разходките сред природата ви помагат да получите по-спокоен сън.

Спазвайте балансирана диета, която съдържа достатъчно минерали и витамини. Помислете и за хранителна добавка, която ви дава енергия, като тези на базата на магнезий и витамин В6.

Правете поне 30 минути упражнения всеки ден или поне 5 дни в седмицата. Няма нужда да ходите на фитнес, можете да спортувате у дома (лицеви опори, коремни преси, йога, зумба). Дори и да не можете да правите сложни упражнения, едночасовата разходка в парка, три пъти седмично, е изключително полезна.

Поддържайте връзка с близки и приятели. Не се отказвайте от дейностите, които обикновено правите заедно. Социалният живот е важен във всяка възраст, за да се поддържа добър тонус и да се противодейства на безпокойството и есенната депресия. 

разходки в парка срещу есенна депресия

Не забравяйте времето за вас. Дори да имате задължения през деня и да прекарвате времето си в компанията на много хора, уверете се, че поне 15 минути на ден имате време само за себе си. Отпуснете се чрез дейност, която ви харесва, независимо дали става въпрос за четене, медитация или друго.

Добре е да знаете, че обикновено симптомите на есенната депресия ще изчезнат, след като тялото ни се адаптира към смяната на сезоните, т.е. след не повече от 15 дни. Ако обаче наблюдавате тези признаци в продължение на повече седмици, не се колебайте да се обърнете към специалист.

Вижте още:

- Коя диета ни предпазва от депресия;

- Изненадващи признаци на депресия;

- Йога упражнения против депресия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest