Всички знаем колко важни са витамините за правилното функциониране на организма и за здравето ни, както и че най-добрият начин да си ги набавим е чрез правилно хранене. Повечето хора са запознати и с ползите и начините да си осигурят важни витамини като С и А, както и витамините от група В. В следващите редове ви представяме още един витамин, който не трябва да пренебрегваме.
Витамин К е мастноразтворим витамин, наричан още филохинон. Той е един от няколкото основни микронутриента – хранителни вещества, които трябва да получаваме в малки количества като съществена част от здравословното хранене.
Имаме нужда от витамин К за правилното образуване на кръвни съсиреци, т.е. получаването на достатъчно количество витамин К ни предпазва от прекомерно кървене след нараняване.
Много храни могат да ви помогнат да достигнете ежедневния си препоръчителен прием на важния елемент – 90 микрограма дневно за жени и 120 микрограма за мъже.
Зелените листни зеленчуци са от най-богатите източници на витамин K. Само една чаша варено зеле или спанак, например, съдържа приблизително 1100 микрограма витамин K. Яденето на други листни зелени зеленчуци също помага за повишаване на приема на витамина. Такива са листата от ряпа и цвекло. Чаша от тях се равнява на нужния дневен прием.
Няколко други зеленчука също съдържат витамин К. Брюкселското зеле и броколите осигуряват съответно 300 и 220 микрограма витамин К на порция, докато аспержите съдържат 144 микрограма на чаша. Бамята и целината също съдържат витамин К – съответно 88 и 57 микрограма на чаша. Една голяма необелена краставица съдържа 49 микрограма, докато обелената съдържа 20 микрограма.
Бобовите растения също ви помагат да достигнете дневния си прием на витамин К. Вареният грах съдържа 63 микрограма витамин К в порция, а вареният фасул съдържа 34 микрограма на чаша.
Яденето на плодове също помага да си осигурите витамин К. Изяждането на чаша сини сливи, най-богатият плодов източник на витамин К, повишава приема на хранителните вещества с 65 микрограма. Боровинките и къпините също са източници на витамин К, като предлагат съответно 41 или 29 микрограма на чаша, докато кивито съдържа 42 микрограма.