Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Как да се храним здравословно и диетично през ноември

Как да се храним здравословно и диетично през ноември

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190
Как да се храним здравословно и диетично през ноември

С настъпването на ноември студените дни и кратките нощи ни карат да се чувстваме по-уморени и често по-гладни. Това е и месецът, когато жадуваме за топли и комфортни ястия, които не винаги са най-диетични. Въпреки това, есента предлага изобилие от сезонни продукти, които могат да бъдат включени в менюто за ноември, за да ни помогнат да поддържаме форма и енергия.

Задължителни компоненти в менюто за ноември

Сезонни плодове и зеленчуци за силна имунна система

През ноември пазарите са пълни с продукти, богати на витамини и минерали, които поддържат имунната система силна и ни помагат да се борим с есенните настинки. Краткият списък включва тиква, моркови, цвекло, картофи, ябълки и круши. Тези плодове и зеленчуци са нискокалорични и са богати на витамини A, C и фибри, които стимулират метаболизма и подпомагат храносмилането. Например, тиквата е чудесен източник на бета-каротен, който подпомага кожата и зрението, както и на витамини, необходими за имунната система.

Протеини от растителни и животински източници

Протеините играят важна роля за изграждането и възстановяването на мускулите, както и за дълготрайното усещане за ситост. В есенното меню е подходящо да включим бобови растения като леща и нахут, които освен на протеини, са богати и на фибри. Също така, пилешкото месо и рибата са чудесни източници на протеин с ниско съдържание на мазнини и могат да се приготвят в топли супи или яхнии, идеални за студените дни.

Хранене през ноември

Здравословни мазнини за топлина и енергия

През ноември тялото има нужда от повече енергия, за да поддържа топлината си, и тук на помощ идват здравословните мазнини. Авокадо, ядки и зехтин са добри източници, които могат да бъдат добавени към салати и основни ястия. Не се страхувайте от мазнините – те подпомагат усвояването на мастноразтворимите витамини A, D и E, което е важно за кожата, имунната система и хормоналния баланс.

Внимавайте със захарта

През студените месеци често изпитваме нужда от сладко – това е начин тялото ни да компенсира понижените нива на енергия. За да избегнем излишните калории, е добра идея да заместим захарта с полезни естествени подсладители като мед или да използваме сушени плодове. Те съдържат натурална захар и са източник на фибри, което ги прави по-добър избор от преработените сладки изделия.

Хидратация въпреки студеното време

Как да се храним през ноември

Когато температурите паднат, често забравяме да пием достатъчно вода, но добрата хидратация е от решаващо значение за метаболизма и общото здраве. За разнообразие, опитайте се да пиете топли билкови чайове – те поддържат топлината на тялото и предлагат разнообразие от вкусове. Зеленият чай, например, е известен със своите антиоксидантни свойства и може да помогне за забързването на метаболизма.

Примерно есенно меню за ноември

Закуска: Овесена каша с ароматна печена тиква, канела и орехи – този богат на фибри вариант ще ви държи сити дълго време.

Обяд: Салата от цвекло и моркови с авокадо и семена от чиа – източник на здравословни мазнини и витамини.

Вечеря: Яхния с леща и зеленчуци – топло, питателно и нискокалорично ястие, което ще ви даде нужната енергия за студените вечери.

Междинни закуски: Шепа ядки или няколко парчета сушени ябълки и круши – здравословен начин за справяне с глада между храненията.

Есента предлага отлични възможности за диетично и разнообразно хранене през ноември. С малко планиране и избор на подходящи сезонни продукти можем да се чувстваме сити, енергични и в добра форма, дори и в по-студените дни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest