Чаят е напитка, създаваща усещане на топлина и уют. Сред многообразието от видовете от топлата напитка впечатление прави белият чай.
История и производство на бял чай
Родината на белия чай е Китай, провинция Фудзиен. Произвежда се понастоящем също в Тайван, Непал, Тайланд, Индия и Шри Ланка.
Произвежда се от изсушени пъпки и листа от растението китайска камелия. Това е чаят, който търпи най-малко обработка и въздействие. Сушенето става на естествена слънчева светлина, следвана от съвсем лека обработка за ферментация, което го прави продукт с напълно автентични вкусови качества.
Продуктът се нарича бял чай, независимо, че листата на растението са бледо зелени и това се дължи на мъха, който ги покрива при откъсването им. Самият чай има светложълт цвят.
Свойства на белия чай
Белият чай съдържа полезните качества на растението, от което се прави. Китайската камелия дава на чая от нея почти същите полезни свойства, които имат зеления и черния чай. В допълнение белият чай съдържа повече антиоксиданти от алтернативните видове чай - зелен и черен. Благодарение на тях напитката има положително действие върху:
- Имунитета - подсилва имунната система
- Тонизиращо - освежава ума и тялото
- Здравословно - работи в полза на сърдечно-съдовата система
- Разкрасяващо - прави кожата млада и сияйна
- Детоксикиращо - помага на тялото на изхвърли токсините
- Дезинфекциращо - прочиства органите и системите при вътрешни инфекции
Особеност на белия чай е, че съдържа кофеин, все пак в по-малки количества от черния чай. Добре балансирано е съдържанието му по отношение на ензими и антиоксиданти, но все пак се препоръчва да има пауза от 5 часа между консумацията му и съня.
За какво помага белия чай
Редуциране на теглото
Ензимите и витамините в него ускоряват метаболизма и изгарят мазнините. Освен това повишава енергията - както умствена, така и физическа.
Прочистване на тялото
Ензимите и антиоксидантите прочистват не само храносмилателната система, но и всички тъкани и органи, до сърдечно-съдовата система.
Борба с рака
Белият чай е известен като добра профилактика срещу ракови заболявания, както и за ревматоиден артрит.
Приготвяне на бял чай
За да се извлече максимална полза от белия чай, той не бива да се запарва във вряла вода. Нужната температура е около 75 градуса.
Добре е да се използват стъклени или керамични съдове, а чаят може да се запарва повторно, като отново се извличат полезните му свойства.
Най-добре е да се пие бял чай сутрин или до обяд, както и да се съхранява на тъмно място.
Противопоказания за употреба на бял чай
Не е добре да се консумира от бременни жени, тъй като съдържа кофеин. Също и от хора с високо кръвно налягане по същата причина.
При засилена употреба може да натовари бъбреците, затова е добре да се пие повече вода с чая.
При язва, хронични проблеми с отделителната система и съня е добре да се отбягва бял чай.
Вижте още успокояващи чайове за жени и кои са полезните чайове при инсулинова резистентност.