Социофобия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Социофобия

Какво е социофобия

Социофобията представлява болезнен и ирационален страх от всякакви социални ситуации. Тази фобия е известна още като социална фобия или социално тревожно разстройство. Все по-често социофобията бива наричана болестта на невидимите сълзи, защото болният се стреми да прикрие своето състояние на всяка една цена.

Социално тревожното разстройство е сред най-честите фобии, които засягат между 1 и 3% от населението в даден етап от живота.

Социофобите избягват нормалните и ежедневни обществени дейности, общуване с непознати за тях хора, говорене пред публика, излизане на сцена и всякакви подобни.

Социофобията е заболяване, което най-често започва в детска или ранна юношеска възраст. Болните изпитват силен страх от изчервяване, а при артистите се появява патологична сценична треска, която е провокирана от страха да не забравят някоя своя реплика.

Важно е да се отбележи, че хиляди ученици, студенти, артисти и певци изпитват страх от публични изяви, но когато човек е способен да се пребори с този страх, не става въпрос за болестно състояние, а за обикновено временно безпокойство.

Социална фобия

За социофобия може да се говори, когато човек губи контрол върху своя силен страх, вцепенява се и трепери, изпотява се, получава сърцебиене и задух.

Именно със социофобията може да се обясни много често срещания алкохолизъм при артистите и хората с чести сценични изяви, които всячески се опитват да преодолеят своя патологичен страх от изяви.

Лечение на социофобия

Съвременните методи за лечение на социалната фобия включват прилагането на медикаменти или психотерапия, а в някои случаи – комбинирано. Медикаментозното лечение се състои в прилагането на специфични медикаменти, които имат за цел намаляване на прекалената тревожност за дългосрочен период. Не е изключено да се назначи транквилизатор за кратък период от време.

Най-често използваният психотерапевтичен подход е когнитивно-поведенческата терапия, която търси начини за преодляване на болезнените мисли, предизвикващи тревожност. Тренирането на социалните умения също е много важен етап от лечението на социофобията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни