Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Разделно хранене при тренировки - за и против

Разделно хранене при тренировки - за и против

Разделно хранене при тренировки - за и против

Когато тренираме или просто искаме да свалим килограми, на дневен ред идва хранителният режим. Един от популярните начини на хранене при трениращите фитнес и отслабващите е разделното хранене. Според неговата философия, примерно, не трябва да се консумират храни, богати на белтъчини и такива, богати на въглехидрати в едно хранене, като картофи с месо, паста със сирене и т.н. Този начин на хранене естествено, има своите привърженици и противници. Нека разгледаме плюсовете и минусите на разделното хранене.

Предимства на разделното хранене

За разграждането на белтъчините до аминокиселини е нужна кисела среда, която осигуряват храносмилателния ензим пепсин и солната киселина. От своя страна, за разграждане на въглехидратите е нужна алкална среда. от това следва, че когато тези два типа храни се консумират заедно, те не могат да бъдат разградени ефективно, а от там следва и недобро усвояване на полезните хранителни вещества, което пък води до стомашно-чревни проблеми.

Още има схващане, че комбинираната консумация на белтъчини и въглехидрати води до отслабване на имунитета на човек, което в бъдеще ще доведе до множество заболявания.

Недостатъци на разделното хранене

Разделно хранене

Вреди от храненето само с въглехидрати

При тренировки за мускулна маса, трябва да си набавяте протеини за изграждане и възстановяване на мускулите, което изисква да си набавяте белтъчини през целия ден на малки порции. Това се нарича анаболно (изграждащо) състояние. Ако сте на разделно хранене при трениране, то тогава трябва задължително поне едно (а дори и повече) от храненията ви да са изцяло въглехидратни и да не приемате белтъчини. В този случай тялото ще разгради мускулна тъкан, за да си набави необходимите аминокиселини, тъй като не може да съхранява аминокиселините, както съхранява въглехидратите под формата на гликоген и мазнините в мастни депа. И колкото по-голяма мускулна маса имате, толкова повече калории ще горите в състояние на покой.

Също така, консумирането само на въглехидрати, особено бързи, води до бързо покачване на кръвната захар. След това следва рязкото и падане и състояние на хипогликемия, което се изразява в чувство на глад, умора, отпадналост и много други неприятни симптоми.

Вреди от храненето само с белтъчини

Инсулинът се отделя от панкреаса само при въглехидратно хранене. А той е нужен на аминокиселините за да достигнат до мускулните клетки. Следователно, при консумация само на белтъчини и недостиг на инсулин, аминокиселините не могат да достигнат до клетките. Това е важно при хранене след тренировки, а също така покачване на мускулна маса и горене на мазнини.

Кето диета

Въглехидратите са нужни за възстановяване на мускулния гликоген. Това е основният източник на енергия за мускулите при тренировка с тежести. Гликогенните депа в мускулите трябва непрекъснато да се възобновяват, тъй като са ограничени. Ако не приемате въглехидрати, тези депа ще са хронично изчерпани, което води до трудно възстановяване и ниска производителност.

Застъпниците на кето-диетите смятат, че тялото може да работи само с мазнини и протеини. Но опитът на сериозно трениращите показва, че в техния случай тази диета ги кара да се чувстват с намалена сила и енергия.

Защо е добре да съчетавате белтъчни и въглехидратни храни?

Съчетаването на естествени въглехидрати с белтъчни храни предотвратява резките скокове и падане на кръвната захар, тъй като белтъчините забавят усвояването на въглехидратите. Това се дължи на термогенния ефект на протеините: 1/4 от калориите на богатите на белтъчини храни се изгарят за храносмилането и усвояването на самите тях. Така кръвната захар е стабилна и вие сте в добра кондиция с висока енергия и умерена секреция на инсулин. Освен това комбинацията от двата типа храни засища и намалява апетита, което е важно за контрола на теглото.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest