Болест на Бюргер, позната още като облитериращ тромбангиит представлява системно съдово заболяване с неясни причини за възникване. Засегнати от болест на Бюргер са предимно млади мъже, пушачи. Пациенти, които са прекарали измръзване или травми в областта на долните крайници, са с утежнено протичане на заболяването. След 45-50-годишна възраст болестта се влошава и от развиващата се атеросклероза на кръвоносните съдове.
Характерно за болест на Бюргер е прогресиращото засягане на периферните артериални и венозни съдове. Най-често се увреждат съдовете на долните крайници. Получава се стеснение на съдовия просвет и се нарушава кръвоснабдяването към засегнатия крайник. Автоимунният процес се развива сравнително бавно.
Симптоми при болест на Бюргер
Началото на заболяването е бавно. Кръвоносните съдове се стесняват постепенно до пълно запушване. Този процес предимно засяга артериите на долните крайници. Започва от малките съдове и постепенно обхваща и по-големите. Първоначалните симптоми са болки при ходене и накуцване, а по-късно се появяват студена синкава кожа, мъчителни болки нощем и накрая суха гангрена.
Болестта на Бюргер най-силно засяга съдовете на двете подколеници. В редица случаи нарушеното кръвооросяване е толкова силно изразено, че настъпва локална гангрена, която изисква ампутация. Често болестта е съпроводена от съдови увреждания на сърце, мозък, бъбреци, очи, черен дроб и други органи. В резултат от това се развиват тежки усложнения и сериозни съпътстващи заболявания /инфаркт, мозъчен инсулт, нефросклероза/.
Заболяването има хронично протичане, с периоди на ремисии и обостряния. Леките оплаквания в началото, съпроводени с незначителни трофични промени много бързо могат да променят своя характер в злокачествен и да завършат с мъчителни разязвявания в крайния стадий.
Най-общо болестта на Бюргер протича в две динамични форми на развитие – остра и хронична. Острата форма засяга предимно млади хора, протича с температура и левкоцитоза и се развива в продължение на няколко дни.
Хроничната форма се развива на пристъпи с по-кратки и по-дълги ремисии. Болните се оплакват от мравучкане в краката, чувство на студ, стрелкащи болки и нарастваща слабост. Малки травми могат да причинят разязвяване и дори гангрена. Обикновено се засягат и двата крака, но процесът е значително по-тежък в единия крак. Болестта протича в продължение на 10-15 години, засягайки всички органи.
Диагностициране на болест на Бюргер
При наличие на подобни оплаквания, консултацията със съдов хирург е задължителна. Специалистът назначава ултразвуково доплерово изследване, за да установи болестните изменения. Ранната диагностика е важна за назначаването на подходящо лечение.
Лечение на болест на Бюргер
Прогнозата на заболяването е сериозна. Лечението на болест на Бюргер е предимно медикаментозно, но винаги трябва да се започне с най-важното – незабавно и окончателно спиране на тютюнопушене.
Първоначалната терапия най-често включва прилагането на симптоматични болкоуспокояващи лекарства, борба с възпалението и локално лечение на раните. Болкоуспокояващи са изключително важни, защото в много случаи ампутацията се извършва именно заради непоносимите болки, поради които болните понякога сами искат да се премахне кракът им.
Оперативно лечение на болестта на Бюргер се свързва със симпатектомия – оперативно отрязване на 2-4 симпатикови възела, което води до съдоразширяване на колатералите. За голямо съжаление, далечните резултати от тази операция са незадоволителни.
В заключение може да се обобщи, че диагнозата и лечението на болест на Бюргер са комплексни и са доста трудна задача, която е изцяло в компетентността на добри съдови хирурзи.
Профилактика на болест на Бюргер
За профилактика на заболяването е много важно да се отстранят вредните и предразполагащите го фактори. Това са студът и влагата, тютюнопушенето, инфекциозни огнища, професионални вредности, хормонални нарушения и др. За укрепване на имунната система може да се използват билки, хомеопатични средства, фитопродукти и прополис.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!